Jak už jsme si řekli minule, zvyky a tradice kolem Vánoc se liší po celém světě. Některé pro nás mohou být zvláštní, divné, nebo naopak zaujmou a budeme je chtít praktikovat také.
V první části jsme si popsali tradice 10 zemí světa. Bizarní obří kozu, štědrovečerní večeři ve fastfoodu KFC, schované mandle v kaši, vaření mořských plodů o Vánocích a další. Dnes se podíváme na dalších 10 zemí, kde najdete rozličné tradice a kuriozity.
Barbados
Překvapit by nás zde mohla asi především večeře, ze které by odpůrci pizzy s ananasem nebyli nadšení. Štědrovečerní stůl se totiž neobejde bez pečené šunky přelité ananasovou a šťovíkovou omáčkou, rumového dortu a Jug Jug, což je pokrm inspirovaný skotským vlivem na ostrově. Jde o kombinaci hrášku, kukuřičné mouky, bylinek, soli a masa.
Polsko
U našich sousedů je tradice podělit se o Štědrém dni o náboženskou oplatku – každý člen rodiny si kousek ulomí, když si vzájemně přejí veselé Vánoce. Večeře nemůže začít, dokud se na obloze neobjeví první hvězda a stejně jako u nás se u stolu prostírá pro člena navíc, kdyby se objevil nečekaný host bez pozvání.
Rakousko
V této zemi by se obával každý, koho děsí i klasický český čert. Podle tradice zde během mikulášských slavností doprovází sv. Mikuláše čert zvaný Krampus. Nutno uznat, že tato stvoření nahání hrůzu nejen dětem, ale kolikrát i dospělým. Ulice jsou jich touto dobou plné. Děti jsou pak požádány o seznam svých dobrých a špatných skutků. Hodné děti jsou odměněny sladkostmi, jablky a ořechy, ale zlým dětem zůstává pouze strach, co jim na Štědrý den Krampus přinese.
Nizozemí
Místní svatý Mikuláš nese název Sinterklaas. Má dlouhý bílý vous, červený plášť a červené mitry. Děti si dávají jednu botu ke krbu nebo k zadním dveřím domu. Když se pak probudí o Štědrém dni, nachází v botě dobroty, jako jsou perníčky, marcipán nebo čokoládová písmena a figurky.
Portugalsko a Brazílie
Rodiny těchto zemí se na Štědrý den schází k večeři až ve 22 hodin. Poté si přesně o půlnoci vyměňují dárky, toasty a přejí si veselé Vánoce. Půlnoční mše (Missa Do Galo neboli Kohoutí mše) je také příležitostí k setkání se sousedy a širší rodinou a popřání si hezkých svátků. Po bohoslužbě často následuje ohňostroj na náměstí města.
Jižní Afrika
Štítky: prosinec, Štědrý den, svátky, světové tradice, tradice, Vánoce, Země, zvyky