Jaká byla hygiena v 18. století

ARCHIV / KURIOZITY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 15. 12. 2023

Dnes je hygiena normální součástí života, ale do počátku 18. století se nemusel člověk za celý svůj život ponořit do vody. Taktéž neexistovaly takové vychytávky, jaké máme dnes. 

Mnozí lidé byli přesvědčeni, že koupel je nezdravá a omývání těla ve vodě, zejména horké, vyvolává různé nemoci, kterým umožňuje jim proniknout do těla. Ale i když se člověk ponořil do vany, pak jen oblečený. Tento zvyk se udržel až do konce 19. století.

Deodorant

Do roku 1880 lidé neřešili problém deodorantu, i když většina populace dost odporně páchla. Přesto v tom žádný problém neviděli. Bohatí lidé maskovali těžký zápach velkým množstvím voňavek, i když je jasné, že to ne vždy fungovalo. Je třeba připomenout, že deodorant vytvořil už v 9. století arabský básník a učitel Ziryab (asi 789–857), ale nápad se neujal. Do roku 1888 nic podobného neexistovalo. Až tehdy začala sériová výroba prvních deodorantů, které měly fenomenální úspěch. Existují pod názvem „Mama” dodnes.

Depilace

Ženy neřešily ochlupení na svém těle. Odstraňování chloupků se začalo řešit v Evropě až ve 20. letech 20. století. Existují i dodnes země, kde ženy považují odstraňování ochlupení na svém těle za něco nepřístojného.

Záchody

Domy v tu dobu páchly nejrůznějšími produkty lidského organismu. Tehdy neexistovaly vodovody a většina lidí konala potřebu do nádob, které se uchovávaly doma do té doby, než bylo možné jejich obsah vylít z nejbližšího okna. Později nádoby nahradily odkryté toalety. Ale ještě ve viktoriánských dobách byly nočníky běžnou výbavou ložnic.

Toaletní papír

Toaletní papír byl vynalezen na konci 18. století, a tak do té doby lidé používali, co se dalo. Bohatší lidé používali kousky látek, chudší používali staré cáry, listy, mech nebo prostě holé ruce. I staří Římané na tom byli lépe – měli k tomu účelu hůlku s namotaným hadrem, kterou po použití ponořili do vědra s vodou.

Hmyz

Zamoření ložnic hmyzem dosáhlo v 18. století katastrofálních rozměrů. Byl neodmyslitelným obyvatelem domu. Samozřejmě byl také příčinou mnoha nemocí. Ženám ve viktoriánské éře se radilo vytírat vnitřek postelí kerosinem, aby se zničili všichni nezvaní hosté.

Menstruace

Ženy měly v těch dobách několik možností. Některé používaly kousky látek, které po vyprání sušily na viditelných místech společně s ostatním prádlem. Byly ovšem i ženy, které nepoužívaly nic a nechaly gravitaci vykonat svou úlohu, zkrátka hygiena v tomto směru úplně neexistovala.

Odpadky

Ve velkých městech na ulicích páchly odpadky, lidské i zvířecí exkrementy a hnijící zbytky jídel a rostlin. Pokud byste chtěli vědět, kde se vzala tradice, že muž jde blíže k okraji cesty, pak právě z této doby. Měl ochránit dámu před cákanci od kol projíždějících vozů. A pokud uvidíte ve filmech džentlmenské gesto, kdy kavalír prostřel na zem svůj plášť, aby jeho milá mohla bezpečně projít, pak vězte, že to nebylo kvůli obyčejným loužím.

Hygiena ústní dutiny

U chudých lidí se neřešila vůbec. Až na počátku 18. století začala italská firma Marvis vyrábět první zubní pastu a vyrábí ji dodnes. I když lidé tehdy řešili spíše nákup masa než zubní pasty. To bylo úplně na okraji zájmu lidí.

Rtuť

Absolutně každý člověk byl v tu dobu zavšiven. Ovšem ke zbavení se nepříjemného hmyzu si lidé vybrali neuvěřitelný lék, a to rtuť! Ta se používala všemi způsoby – vtírala se do kůže, dokonce se i jedla. Následky byly strašné, lidé zešíleli a umírali. Nikdo si ale nedal dohromady tuto souvislost. Ale co bylo hlavní, vši rtuť likvidovala spolehlivě.

autor: – skm –
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit