Příslušníci pekla i samotný ďábel

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / TOP články / 28. 7. 2023

Ďábel je postava, která ztělesňuje zlo. Napříč náboženskými systémy představuje však nejen hrozbu, ale i fascinující úkaz. V různých náboženstvích, jako je křesťanství a islám, je to bytost považovaná za nezávislou a nadpřirozenou.

Všechno zlo není vždy představováno jako jediný ďábel, ale příležitostně se objevuje i mnoho ďáblů v podobě zlomyslných démonů, kteří jsou zpravidla podřízeni nejvyššímu ďáblu. Od svatého Augustina právě již křesťanské tradice dále nerozlišují mezi ďábly a démony. Nejvyšší ďábel se také nazývá Satanem nebo Luciferem. Ďáblové jsou považováni za padlé anděly, kteří se vzbouřili proti Bohu a byli svrženi z nebe na zem. Symbol ďábla z hlediska psychoanalýzy představuje sexuální pud a vůbec divoké přírodní síly. V ruských legendách a v pověstech vystupuje pak jako pokušitel mnichů, poustevníků a zbožných lidí nebo jako podněcovatel sebevrahů, které si prý po jejich smrti osedlává jako koně.

O některých náboženských sektách se předpokládalo, že s ďáblem komunikují. Týkalo se to například katarů. Víra v ďábla byla zejména za středověku velmi silná. Například německý církevní reformátor a zakladatel luteránství Martin Luther (1483–1546) tvrdil, že často vídával ďábla a jednou prý po něm dokonce na starobylém středověkém hradě Wartburgu hodil kalamářem, neboť mu ďábel údajně bral a louskal oříšky. Stalo se tak, když se zde Luther skrýval jako „mladý šlechtic Jörg” v letech 1521–1522. Německý hrad v severozápadním cípu Durynského lesa mu tehdy poskytl azyl před pronásledováním církví.

Ve slovanském folkloru bývá pak ďábel nebo jemu podobná bytost někdy označována i jako čert. Český jazykovědec Václav Machek spojoval slovo „čert” s bylinou čertkus luční, která je v souvislosti s čertem zmiňována již i v herbáři z 16. století významného renesančního lékaře a botanika italského původu Mattioliho. Podle českého archeologa Zdeňka Váni souvisí prý zase slovo „čert“ s rytím čar a čarováním.

Zejména v Rakousku se zase můžeme setkat s původně alpským strašidlem jménem krampus. Je to chlupatá postava s velkými, zatočenými rohy, dlouhým vyplazeným jazykem a kopytem místo jedné nohy. V horských městech či vesničkách ho můžeme potkat zejména v období adventu. Trestá a odnáší neposlušné děti, protože plní obdobnou funkci jako naši čerti, kteří začátkem prosince doprovázejí, většinou i společně s postavou anděla, svatého Mikuláše. Tato starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách, se odtud postupem času rozšiřovala do celého Rakouska a následně rovněž také i do okolních zemí.

autor: Petr Matura
foto: Pixabay


Štítky: , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!