Dne 30. června roku 1908, tedy 116 let zpět, došlo na Sibiři k největšímu dopadu asteroidu v historii. Od té doby je tento den známý jako Tunguzská exploze.
Je to již celých 116 let od chvíle, kdy jednoho teplého letního rána došlo na Sibiři v Rusku k ničivému dopadu obrovského asteroidu. Dodnes se toto datum zapsalo do historie jako „Den asteroidů” a je známé též jako Tunguzská exploze. K výbuchu došlo nad řídce osídleným severním lesem nad řekou Podkamennaja Tunguska, na území dnešního Krasnojarského kraje,
Výbuch byl neuvěřitelný. Uvolnil tolik energie, že zabil soby a srovnal se zemí odhadem asi 80 milionů stromů na ploše o velikosti 2 150 kilometrů čtverečních. Přeživší svědci údajně viděli ohnivou kouli, která byla namodralá jako světlo a jasná jako Slunce, pohybující se po obloze. Po ní navíc následoval záblesk a zvuk podobný dělostřelecké palbě. Silná tlaková vlna robila i okna vzdálená stovky kilometrů daleko a lidi srazila na zem. V té době se však ihned nevědělo, o co se ve skutečnosti jednalo. Mnozí vedli debaty o antihmotě nebo mimozemském zásahu. Nakonec uplynuly desítky let, než se objevil někdo, kdo celý jev dokázal vysvětlit.
Největší dopad v historii
Tunguzská exploze byla sama o sobě dlouho záhadou, ale když se konečně její příčina rozlouskla, zůstala druhá otázka – jak je možné, že se po dopadu asteroidu neobjevil v zemi kráter? Dnes je nejjednodušším vědeckým vysvětlením, že přilétající asteroid explodoval už v atmosféře a způsobil tak na Zemi tzv. vzduchovou explozi. Tento typ by byl silou dostačující, aby způsobil masivní poškození lesů a zvěře v regionu. Objektem byl pravděpodobně kamenný steroid o velikosti asi 25patrové budovy. Jeho rychlost dosahovala asi 54 000 km / hod a explodoval přibližně 5–10 km nad zemským povrchem.
Proč ale vlastně tak dlouho trvalo, než byla Tunguzská exploze vysvětlena? Ono to v závěru není až tak divné, protože poměrně dlouho trvalo, než se někdo dostal ke skutečným vzorkům z místa dopadu. V roce 1927 vedl Leonid Kulik první sovětskou výzkumnou expedici, která měla prozkoumat poškozenou oblast. Byl to vůbec první výlet – uskutečnil se až po neuvěřitelných 19 letech. Kulik s výpravou vyzpovídal místní svědky a prohledal oblast padlých stromů. Nenašel však ani již zmíněný kráter, a ani žádné úlomky meteoritu.
Štítky: ateroid, meteorit, mimozemšťané, Rusko, Tunguzská exploze, Tunguzský meteorit, událost, UFO