Proč někteří lidé chodí stále pozdě

ARCHIV / KURIOZITY / TOP články / 1. 1. 2025

Na světě pravděpodobně existují jen tři typy lidí, co se dochvilnosti týče. Jedni chodí přesně na čas, druzí (zejména dámy) nechávají slušnostní čtvrthodinku a někteří chodí stále pozdě.

Zpočátku dovolte, abychom vás přivítali v novém roce. Doufáme, že vstup jste prožili ve zdraví a klidu a čekají na vás jen samá pozitiva. Afirmujte si do roku 2025 jen to nejlepší. A nyní se pojďme podívat na článek. Když někdo chodí pozdě, má na to vliv více věcí – vnímání času, time management a osobnost daného jedince. Pravděpodobně každý z nás zná nějakého notorického opozdilce, ať už jde o rande na oběd, nebo pracovní schůzku. Můžete tedy pro toto jednání najít nějaké věrohodné a skutečné vysvětlení?

Co nedochvilnost způsobuje

V mozku je mechanismus, který včasný či pozdní příchod řídí. Nazývá se hipocampus a jedná se o oblast, která zpracovává jisté aspekty času, jako je pamatování si úkolů, co kdy udělat, nebo jak dlouho daná činnosti trvá. Neurony v něm fungují jako jakési „časové buňky” a přispívají k paměti a vnímání událostí. Proč však někdo čas neustále podceňuje, to zjištěno nebylo. Někdy záleží, jak dobře danou oblast, kam se máte dostat, znáte. Logicky, pokud znáte své okolí, jezdíte třeba stejnou trasu ve stejný čas, můžete vytušit, zda budou po cestě zácpy, kde se provoz táhne. Jakmile jedete na nové místo, těžko se vám to bude posuzovat.

Druhým faktorem je podcenění přípravy, kupříkladu ráno v koupelně. Většinou je odhadujeme na základě vlastních zkušeností, jenže naše vzpomínky a vjemy nejsou vždy 100% přesné. Paradox je, že čím více určitou činnost znáte, tím spíše podceníte její čas. Ohledně dopravy je ještě další neznámou změna přeplněnosti. Více vytížené trasy zaberou přibližně o 10 % déle času. Poslední řadě hraje svou roli i osobnost člověka. Jedinec s nižší odpovědností snáze zapomene na úkoly a schůzky, tudíž přijde na poslední chvíli. Pokud vůbec. Naopak, svou vinu může nést i schopnost multitaskingu – lidé s touto schopností jsou zahlceni, a tak také jednodušeji zapomenou.

Řešení

Někteří lidé si samozřejmě to, že třeba stále chodí pozdě, neuvědomí. A většinou tvrdí, že umí přijít na čas, pokud je to důležité, například na odlet letadla. Lidé zkrátka ztrácí pojem o čase. Navíc třeba lidé trpící ADHD mohou mít potíže se správným zpracováním a odhadem času. Někdo zase jde pozdě, protože své úkoly jen odkládá na později. Což je znak prokrastinace. Co dělat, pokud patříte mezi opozdilce? Nastavte si vždy včas budíky a připomenutí. Stanovte si i pevné termíny, kupříkladu někomu nabídnout odvoz. Musí v takovém případě dojet pro někoho na určitý čas.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!