Renomovaný psycholog Robert Epstein se domnívá, že v blízké budoucnosti bude mnoho lidí sdílet jeho neobvyklý pohled na vztahy mezi muži a ženami. Co je tedy láska?
Podle názoru odborníka se může láska „vypěstovat” v duši vědomě, a to tak, že se dobrovolně rozhodneme a vybereme si vhodného kandidáta. Vědec navrhuje těm, kteří jsou stále osamělí, aby se zamysleli nad jeho návrhem – tedy nečekali na přízeň přírody a vytvořili štěstí vlastníma rukama. Hlavní specializací Roberta Epsteina (1953) byly tvůrčí schopnosti dospívajících a zvláštnosti jejich realizace. Když se však jeho manželství rozpadlo, psycholog se vážně zabýval problematikou mezipohlavních vztahů. Časem se stal skutečným odborníkem na milostné vztahy.
„Když se teď podívám zpět na vývoj vztahu s manželkou, uvědomuji si, že jsme dělali naprosto triviální chyby. Když bolestné emoce, spojené s rozpadem manželství, trochu opadly, začal jsem litovat, že se vše odehrálo podle tak banálního scénáře,” říká 56letý Epstein.
V roce 2002 za ním přišla mladá žena, aby s ním udělala rozhovor pro svou diplomovou práci. V průběhu rozhovoru se zmínila, že se ještě nikdy v životě nezamilovala. Doktor Epstein se tedy nechal inspirovat, aby se jeho nová známost do někoho zamilovala. Vymyslel řadu experimentů, do kterých ji chtěl zapojit, ale dívka se jich nechtěla zúčastnit. Své odmítnutí zdůvodnila neochotou míchat pracovní a osobní život. Psycholog, který zůstal bez objektu výzkumu, neztratil chuť svůj smělý nápad uskutečnit. A rozhodl se experimentovat sám na sobě.
Uskutečnění experimentu
Pro začátek si Epstein našel vhodnou partnerku a s hledáním si nijak zvlášť nelámal hlavu. Jednou v letadle se dal do řeči se ženou, která seděla na vedlejším sedadle, vyprávěl jí o svých plánech a myšlenka „umělé” lásky ji natolik fascinovala, že spolucestující souhlasila, že se stane jeho partnerkou ve vědeckém a romantickém projektu. Vědec založil svou strategii na aspektech komunikace, které podle psychologů již dlouho přispívají ke sbližování lidí – společné vyhledávání dobrodružství, sdílení příběhů o svých problémech a empatie a jemné doteky.
Dobrou zprávou je, že Epstein a žena v letadle se do sebe nakonec opravdu zamilovali. Špatnou zprávou je, že jejich vztah byl velmi krátký. Jelikož vědcova spolucestující žila ve Venezuele, vídali se jen krátce a takové vzdálenosti dříve či později zabijí jakýkoli, i ten nejsilnější cit. Ale i přes zklamání, které ho potkalo, byl vědec spokojený, protože se dokázal zamilovat a dokázal tak svou pravdu o možnosti vědomě pěstovat v duši romantické city. Tato zkušenost se přetavila v koncept „organizované lásky”, který Robert Epstein aktivně propaguje mezi svými krajany. Je upřímně přesvědčen, že představa lásky jako spontánního a živelného citu vychází z mylných představ, zakotvených v naší psychice téměř na genetické úrovni.
„Vyrůstáme na pohádkách a filmech, v nichž magické síly pomáhají lidem najít jejich druhou polovičku, a pak s ní žít šťastně až do smrti, aby ještě téhož dne zemřeli. Tyto pohádkové představy o povaze lidských citů nás činí zranitelnými a nutí nás spoléhat se na osud, který má tendenci nás zklamat,” vysvětluje psycholog.
Láska pod drobnohledem
Aby odhalil tajemství úspěšného budování „organizované lásky”, začal Epstein studovat šťastná manželství. Přečetl si výzkumy svých kolegů, kteří potvrdili hypotézu, že vztah mezi partnery, kteří si jeden druhého vědomě vybrali za manžele, je několik let po svatbě trvalejší, než vztah v manželství, kde byla hnacím motorem ke svazku jen velká láska. Sám Epstein se brzy znovu oženil. Tvrdí, že svou ženu našel podle všech pravidel úspěšného svazku, takže dlouhý a šťastný společný život je zaručen. Nyní vědec vyučuje na univerzitě v San Diegu (Kalifornie), kde vede kurz psychologie. Využívá této příležitosti, aby získal studenty jako dobrovolníky pro své „manželské” experimenty. Mladí lidé provádějí vědcem vyvinutá cvičení, která jim mají pomoci navázat vztah se známými, a dokonce i s cizími lidmi.
Epsteinovy metody jsou poměrně jednoduché – empatie, vyplývající z důvěrných rozhovorů, synchronizované dýchání, a prodloužený oční kontakt. Téměř všichni zapojení studenti následně uváděli příjemný pocit spřízněnosti s lidmi, kteří pro ně byli ještě před nedávnem cizími. Robert Epstein taktně mlčí o tom, jak mu tento soubor cvičení pomohl najít manželské štěstí. Všichni na univerzitě však vědí, že jeho žena přišla na několik lekcí, které její manžel v minulém semestru vedl. Zřejmě proto, aby upevnila existující pouto mezi nimi.
Nyní psycholog doufá, že se mu podaří obrátit na víru většinu Američanů a pokud možno i obyvatele jiných zemí. „Západní civilizace dala lidem mnoho, ale nikdy nás nenaučila, jak si správně vybrat partnera. V našem pokrokovém světě kupodivu sedíme a čekáme na zázrak, zatímco bychom si ho mohli vytvořit sami. Je pošetilé myslet si, že láska je neovladatelná. Zkuste to a uvidíte sami. Možná tu není žádná romantika, ale té koneckonců v našem životě moc není,” domnívá se Epstein.
autor: – skm –
foto: Pixabay
Štítky: city, láska, manželství, psycholog, Robert Epstein, romantika, svazek, testy, výzkum, vztah