Krudum plný pokladů a podivných úkazů

ČESKÉ ZÁHADY / DĚSIVÉ LEGENDY / Duchové / 3. 11. 2020

Tajemný kopec Krudum, nacházející se nedaleko Sokolova, zaujme již svým zvláštním názvem, který je zřejmě keltského původu. Pravděpodobně se jedná o složeninu slov crum (kruhový, kulatý) a dúnon, což v keltštině znamenalo „pevnost“.

Snad i proto se ke Krudumu váže mnoho pověstí. Jedna z nich vypráví, jak se na tomto kopci ztratil malý chlapec. Bloudil lesem a snažil se najít cestu domů, když se před ním náhle objevila zeď ohromné zahrady.

Krudum – pozůstatky kostela sv. Mikuláše

Zlaťáky z tajemné zahrady

Hoch vstoupil otevřenou brankou do zahrady a tam spatřil stromy, které byly doslova obaleny plody. Neváhal proto a několik si jich utrhl. Když však chtěl odejít, onu branku již nenašel. Vyčerpáním usnul a ráno po probuzení již žádnou zahradu kolem sebe neviděl. Chlapci se nakonec podařilo dostat se bezpečně domů, a když vyprávěl svůj zážitek, nechtěl mu nikdo věřit. Vzpomněl si však na ovoce, které v zahradě natrhal, a chtěl je rodičům ukázat. Místo něho však našel zlaté mince. Když se jeho zážitek roznesl po okolí, lidé se vydali zahradu hledat, ale nikomu se to již nepodařilo.

Kámen s tajemnými znaky

Známá je také pověst, která zcela jistě ukazuje na keltské osídlení. Pověst vypráví o tzv. Keltském kameni, který se měl nacházet na východním temeni hory. Na kameni se podle pověsti prý údajně vyskytovaly jakési symboly, které měl jednou rozluštit místní obchodník, jenž se navrátil z dalekých cest. Ten měl nakonec po jejich rozluštění najít zlatý poklad. Nechtěl však cestu k pokladu prozradit a proto v okolí vypukla doslova zlatá horečka, kdy lidé kopali doslova kde se dalo, avšak bez úspěchu. Aby tomu hradní pán zamezil, nechal kámen vykopat a ukrýt. Podle pověsti je tento kámen stále zakopán, a to právě na Krudumu.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Fascinující mimosmyslové schopnosti čarodějů

Mše mrtvých havířů

Místo konání přízračných mší

Další pověst vypráví, jak na Štědrý večer tu vycházejí z propadlých štol mrtví horníci, kostel sv. Mikuláše se celý vyzvedne z nitra země a rozezní se zvon, svolávající na mši. Na stole před oltářem, který je pokryt rudým suknem, leží hornické symboly, a to želízko, hrábě na cín a mlátek. Kněz celebrující mši ve zlatém rouchu mši ukončí za společného zpěvu. Zemřelí horníci pak opět zmizí do podzemí a kostel se znovu stane ruinou.

Věštění z křtitelnice

Na dávnou pohanskou minulost také poukazuje pověst o křtitelnici. Ta prý mívala zvláštní moc. Kdo se do ní zadíval, mohl na její hladině zahlédnout svoji budoucnost. Možné to však bylo pouze jeden den v roce, o slunovratu mezi sedmou a osmou hodinou ranní a večerní. V ten čas se hladina zčeřila. Od středu se po hladině začala rozbíhat kola a v kamenné míse se objevily obrazy budoucích událostí. Pověst přitom neuvádí, zda se jedná o slunovrat letní nebi zimní, jak je tento úkon zmíněn ve známé Erbenově básni. Zajímavá je skutečnost, že věštění z vodní hladiny jsou typická pro pohanské rituály. Bohužel křtitelnice prý se zánikem kostela zmizela.

Hora Krudum

Je proto docela možné, že kostelík stál na místě nějaké původní keltské stavby. Mohlo to být i posvátné místo, tak jako je to běžné v jiných případech? Zvláštní pověsti, které se ke Krudumu váží, napovídají, že ano.

 

Petr Matura

Foto: autor, archiv autora

 


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit