Čachtická paní a její skutečný příběh

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 19. 7. 2023

Čachtická paní aneb Alžběta Báthory je ženou, jejíž příběh se proslavil prakticky po celém světě. Mučila mladé panny a zemřela ve vězení, nebo je skutečný příběh trochu jiný?

Příběh kruté šlechtičny Alžběty Báthoryové, dnes známé pod pojmenováním Čachtická paní, se začal psát v roce 1610, kdy je prý Alžběta palatinem Jiřím Turzem přistižena při mučení mladých dívek. Následuje soudní jednání, při němž vypovídají nejbližší z řad služebnictva, údajně přítomného u mučení těchto mladých žen. Podle svědeckých výpovědí měla Čachtická paní své oběti pálit rozžhavenou lžící či mincí, vpichovat jim špendlíky do rtů, propichovat prsty a zašívat ústa, aby nebyl slyšet jejich křik.

Báthoryová a její čtyři pomocníci byli nakonec obviněni z mučení a zabití velkého množství mladých žen (uvádí se 20 až 2 000 obětí, zdroje se v počtu obětí rozcházejí). V lednu roku 1611 se koná soud s údajnými přisluhovači nemilosrdné hraběnky, kteří končí na hranici nebo v rukou popravčího. Samotná Alžběta je již v roce 1610 dána do samovazby, kde zůstává až do své smrti o čtyři roky později. Někteří badatelé se také domnívají, že hraběnka byla otrávena, aby na povrch nevyšla skutečná pravda o celé této zvláštní události.

Jiná verze tohoto záhadami opředeného příběhu však zase tvrdí, že na hradě v Čachticích Čachtická paní během domácího vězení nezemřela, neboť ji mocní příbuzní tajně odvezli do Maďarska, kde pak v klidu dožila. Této možnosti nasvědčuje i pravděpodobná neexistence jejího hrobu, který by se měl údajně nacházet v čachtickém kostele svatého Ladislava, kde však doposud nebyl nalezen, a to navzdory nemalému úsilí nejrůznějších badatelů.

Rod Báthoryů

Jisté je, že Čachtická paní trpěla nějakou formou duševního onemocnění. Ostatně, na vině by snad mohla být i genetika, protože její rodiče původně pocházeli z jednoho rodu, který se sice později rozdělil na dvě větve, ovšem většinu Báthoryů z obou větví charakterizovaly výstřední povahové vlastnosti. Vícero z nich mělo sklony k samolibosti, pýše, tyranství, smyslnosti a k sexuální zvrácenosti. Většina také trpěla epilepsií a dnou. Doprovodným znakem degenerace rodu byly právě uvedené povahové vlastnosti a rod zanedlouho poté také zcela vymírá. Alžběta navíc mohla po smrti dvou ze svých pěti dětí a po následném úmrtí svého manžela Františka Nádasdyho trpět stresem a osamělostí.

Nicméně k jejímu životu se již neodmyslitelně vážou skutečně nejrůznější legendy včetně jejích údajných koupelí (či pití) krve služek, které napomohly rovněž i ke vzniku početných upírských mýtů (či konkrétněji sexuálně-sadisticko-upírských legend a bájí). Ať už je však pravda jakákoliv, je možné, že duše Alžběty dodnes nenašla klid. Proč by se jinak její přízrak až do dnešních dnů čas od času stále ještě v Čachticích zjevoval?

autor: Petr Matura
foto: commons.wikimedia.org
Pixabay


Štítky: , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!