„Ústa pravdy” (Bocca della Verita) jsou starověká kamenná maska, která kdysi sloužila jako nástroj k určení, zda člověk lže, nebo říká pravdu.
Pověra, že kamenná tvář může posoudit poctivost člověka, je mezi některými lidmi stále živá. Starobylá maska, která se nachází v blízkosti dveří křesťanského kostela Santa Maria in Cosmedin, na úpatí pohoří Aventine v Itálii, se v průběhu let skutečně proslavila. Její sláva je spojena s temnou legendou. Podle starověké víry „Ústa pravdy” koušou ruce lhářům.
Neznámý původ masky „Ústa pravdy”
Masivní mramorová maska váží asi 1200 kg a pravděpodobně zobrazuje tvář boha moře Tritona (Neptuna). Oči, nosní dírky a ústa jsou otevřené. Historici si původním účelem masky nejsou jisti. Možná sloužil jako úkryt v nedalekém Herkulově chrámu, který měl oko – kulatý otevřený prostor uprostřed střechy, podobný Pantheonu, takže dovnitř mohlo pršet.
Legenda kolující o masce „Ústa pravdy”
Od středověku se věřilo, že když někdo lže s rukou v ústech sochy, bude ukousnuta. Existovala také středověká legenda o bohaté manželce římského šlechtice obviněné z cizoložství. Žena obvinění odmítla, ale její manžel ji chtěl podrobit zkoušce přiložením ruky ke kamenné tlamě. Žena dobře věděla, že lže, a proto použila velmi chytrou strategii. Před skupinou zvědavých svědků, kteří se shromáždili kolem Ústa pravdy, ji muž, který byl ve skutečnosti jejím milencem, objal a políbil. Předstírala, že ho nezná a obvinila ho, že je blázen, a dav ho odehnal.
Když si vložila ruku do úst, žena prohlásila, že nikdy nikoho nelíbala, kromě svého manžela a toho ubohého šílence, který ji právě políbil. Byla si tedy jistá, že nelhala, a její ruka byla zachráněna. Oddaný manžel zachránil její čest, ale Ústa pravdy v něj ztratila důvěru a od toho dne prý už maska neplnila svou funkci správného a protivného soudce.
Kamenná maska zůstává populární dodnes
Tato starodávná maska nikdy neztratila svou popularitu. I dnes je důvodem fronty turistů, které stojí vedle krásného kostela Santa Maria in Cosmedina. Mnozí touží vložit ruce do úst masky a někteří váhají na poslední chvíli. Zajímavé je, že v Mahabalipuramu v Tamil Nadu v Indii existuje podobná socha lva, který podle místní tradice ukousne ruku, pokud se řekne lež. Zdá se, že tyto poněkud zvláštní detektory lži byly oblíbené již ve starověku.
autor: – skm –
foto: CC / BY Sailko
Pixabay
Štítky: Bocca della Verita, detektor lži, Itálie, kostel Santa Maria in Cosmedin, lež, maska, pravda, socha, starověk, Ústa pravdy