Kryštof Kolumbus, známý objevitel, guvernér a mořeplavec. I když toto jméno zná pravděpodobně každý, existují přece jen určitá zajímavá fakta, která možná nevíte.
Kryštof Kolumbus nebylo jeho pravé jméno
I když se o tomto muži po staletí píše, zkoumá se a je známou historickou postavou po celém světě, je přece jen celkem dost tajemných neznámých v jeho životě, které zůstávají záhadou. Spousta vědců se shodla, že se narodil v Janově, dnešní Itálii, ale existují i teorie hovořící o narození ve Španělsku, nebo dokonce Polsku či Řecku. V italském jazyce je známý jako Cristoforo Colombo – toto jméno bylo dlouho považováno za rodné, ale ve španělštině je to zase Cristóbal Colón. Nicméně jmen existuje mnohem více, např. Christovam, Christoual, Christofferus de Colombo nebo Xpoual de Colón. Některé teorie mluví o tom, že své jméno převzal od jistého piráta zvaného Colombo.
Ani známé lodě nenesou správný název
Téměř každý školák vám na otázku, jak se jmenovaly lodě, s nimiž vyplouval Kryštof Kolumbus, odpoví totožně: Santa Maria, Pinta a Niña. Nicméně minimálně dvě z nich se tak pouze přezdívaly. V době Kolumba bylo ve Španělsku zvykem dávat lodím jména po svatých, ale nazývat je nějakým pseudonymem. La Niña byla nejspíše jen přezdívka pro loď Santa Clara, přičemž pseudonym pochází pravděpodobně od jména majitele lodi, Juana Niña. Santa Maria je nejspíše skutečné jméno, ale přezdívalo se jí i La Gallega. Pro Pintu není dodnes vysvětlení.
Do „Nového světa” učinil čtyři cesty
Kolumbus se plavil roku 1492 skrze oceán. Ale takovou cestu podnikl i v letech 1493, 1498 a 1502. Mnoho lidí vidí Kolumba, jak v dolní polovině Floridy zabodává do písku vlajku, jenže ve skutečnosti prozkoumal jen malou část Karibiku. Zahrnovala Bahamy, Kubu a Jamajku, plus část Střední Ameriky.
Ostatky Kolumba cestovaly stejně jako on
Když v roce 1506 Kryštof Kolumbus zemřel, byl pohřben ve španělském Valladolidu. Tři roky poté byly jeho ostatky převezeny do jeho rodinného mauzolea v Seville. Roku 1542, v souladu s vůlí jeho syna Diega, byly opět Kolumbovy ostatky přeneseny do Santo Dominga, Hispaniola (nyní Dominikánská republika). Hispaniola byla Španělskem postoupena Francii a roku 1795 byly ostatky mořeplavce přestěhovány do Havany na Kubě. O více než 100 let později byly znovu přepraveny zpět přes Atlantik a roku 1898 se navrátily do Sevilly.
Matematika mu možná nešla až tolik
Během dob, co Kolumbus podnikl svou slavnou cestu, byla spousta cest do zámoří na základě odhadů. Přesná velikost Země nebyla známa a existovaly jen dva způsoby měření stupňů zeměpisné šířky, a to metoda vytvořená řeckým filozofem Poseidoniem a metoda vyvinutá středověkými Araby. Kryštof Kolumbus během svých výpočtů tvrdil, že obvod získaný oběma metodami je stejný. Ignoroval, nebo možná zapomínal, že arabské míle byly delší než ty římské. Na základě toho byla dle Kolumba planeta asi o 25 % menší. Přesto ujistil své příznivce, že jeho malé dřevěné lodě mohou doplout ze Španělska do Japonska za pouhých 30 dní. Někteří učenci se domnívají, že Kolumbus naschvál zkreslil vzdálenost.
autor: Zuzana P.
foto: Pixabay
Štítky: fakta, guvernér, Itálie, Kryštof Kolumbus, mořeplavec, Nový svět, objevitel, psudonym, Španělsko, zajímavosti, Země