Ötzi – co nám sdělila nejstarší mumie Evropy?

Světové záhady / Záhady / 29. 8. 2019

V roce 1991 bylo v Ötztalských Alpách na hranici Itálie a Rakouska objeveno relativně dobře zachované mumifikované tělo člověka. Od té doby se o něm stále dozvídáme něco nového…

Němečtí turisté, kteří tyto pozůstatky našli, se domnívali, že to byl turista, který spadl z útesu a ležel tam maximálně několik let. A teprve když byly pozůstatky tohoto muže doneseny do nejbližší márnice, ukázalo se, že k jeho smrti došlo už před 5 300 lety.

Věk mumie způsobil senzaci a hned také dostala jméno Ötzi (nebo foneticky Etzi), podle místa nálezu – údolí Ötztal. Okamžitě začaly spory o to, které zemi nález patří – Rakousku nebo Itálii? Později se ukázalo, že místo jejího nálezu leží na italském území, i když jen pouhých 90 metrů od italské hranice s Rakouskem.

Studium pozůstatků, kterého se zúčastnili přední odborníci nejen z Itálie a Rakouska, ale také z jiných evropských zemí, umožnilo dozvědět se spoustu zajímavých podrobností o životě Ötziho. V době smrti měřil 165 cm, vážil asi 50 kg a bylo mu asi 45-46 let. Protože byla mumie celkem dobře zachována, bylo dokonce možné zjistit, co Ötzi jedl krátce před smrtí. V jeho zažívacím traktu byly totiž nalezeny zbytky otrub, ovoce, kořenů a masa kamzíka a jelena. Podle vědců se během svého života zabýval lovem a zemědělstvím a rovněž měl co do činění s výrobou mědi, jejíž obsah byl nalezen v jeho vlasech.

Na Etziho těle bylo 57 tetování z teček, křížů a linií. Předpokládá se, že všechna tato tetování nesloužila jako dekorace, ale byla spojena s léčbou nemocí a plnila stejnou roli, jakou má akupunktura v naší době.

Ötziho oblečení bylo poměrně složité – skládalo se z pláště ze slámy, koženého „kabátu“, kalhot, bederní roušky a z bot z medvědí kůže. Ze stejné kůže byla čepice, která to vše doplňovala.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Potopa světa a ztracené civilizace – co o nich možná nevíte?

Zajímavá byla také příčina smrti Etziho. Zpočátku se předpokládalo, že zemřel, když se zřítil z útesu, ale ukázalo se, že všechno není tak jednoduché. Na jeho těle byly nalezeny četné stopy boje, kdy utrpěl poranění páteře a žeber. Měl také zlomený nos a těžce zraněnou pravou paži. K tomu byl ještě v jeho rameni nalezen hrot šípu. A zřejmě také padl v boji s přesilou, protože na jeho sekeře byly nalezeny stopy krve nejméně čtyř různých lidí. Těžko však říct, da šlo o přepadení nebo nějakou bitvu či boj?

Ještě zajímavější bylo vyšetření Ötziho DNA a její porovnání se současnou populací. Analýza vzorků DNA 4000 mužů žijících v rakouském Tyrolsku odhalila, že 19 z nich jsou Ötziho potomci.

Přestože došlo k nálezu Ötziho před 28 lety, výzkum pokračuje dodnes. Je tedy možné, že v blízké budoucnosti budou známy nové podrobnosti ze života muže, který žil, bojoval a byl zabit před 5 300 lety.

-skm-

Obr.: www.bilde.de, www.insider.si.edu, www.radio.cz , archiv autora

 


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit