Pravorukost a levorukost u lidí i v živočišné říši

ARCHIV / KURIOZITY / SVĚT ZVÍŘAT / 14. 12. 2022

Od počátku lidstva je člověk většinou orientován na pravou ruku. Setkáváme se však samozřejmě i s vrozenou levorukostí, která je zřejmě častější, než se dříve předpokládalo a přiznávalo.

V minulosti byla, někdy i drasticky, uskutečňována převýchova vrozených leváků na nepravé praváky, zejména při psaní, stolování a při zdravení. Nebylo to vždy snadné a častokrát bývala převýchova neúspěšná. Levá ruka se zkrátka označovala za „horší”, než jakou je pravačka. V různých půdovních kulturách byla dominance levé ruky dokonce spojována i s nadpřirozenými nečistými silami.

Leváci byli přímo nuceni k používání pravé ruky poměrně dlouhou dobu. Vliv, i když možná nepřímý, na to mohla mít i skutečnost, že v dřívějších dobách nebyly k dispozici předměty přizpůsobené pro leváky. A tak ještě v 60. letech minulého století docházelo také v našich školách poměrně často k „přeučování” leváků na praváky.

Evoluční teorie nenabízejí pro početní převahu praváků nad leváky v lidské populaci žádná dostatečně uspokojivá vysvětlení. Pokud by však pravorukost ve srovnání s levorukostí nepřinášela žádné významnější výhody, měl by být v lidské populaci výskyt praváků a leváků v rovnováze. Ovšem, jak již bylo uvedeno výše, pravoruká dominance rozhodně převažuje. Existují však i lidé, u nichž pravorukost nebo levorukost není tak silně vyhraněna a téměř ve stejné míře využívají jako dominantní ruce obě.

Pravá a levá u živočichů

V poslední době získáváme stále více důkazů, že praváci i leváci se vyskytují také mezi zvířaty. Z našich „nejbližších“ příbuzných upřednostňují pravou ruku šimpanzi a gorily, naopak mezi orangutany početně převažuje preference dominantní levé ruky. Ale proč?

Určitou představu vědcům poskytlo vyšetření aktivity mozku šimpanzů za pomoci moderních zobrazovacích metod. Rovněž podrobné studium gestikulace šimpanzů napomohlo k objasňování této problematiky. Ti například rukou ukazují na potravu, kterou by rádi dostali. A většina z nich i v tomto případě dává přednost pravé ruce.

Ve zvířecí říši však preferenci jedné končetiny nacházíme nejen u primátů. Delfíni jsou většinově praváci, upřednostňování jedné strany těla pak můžeme pozorovat kupříkladu i u ropuchy obecné, která si překážky odstraňuje převážně pravou přední končetinou. Papoušci jsou naopak leváci a potravu si do zobáku často podávají prsty levé nohy. Levou horní končetinu pak upřednostňují i klokani.

autor: Petr Matura
foto: piqsels.com


Štítky: , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!