Mají vlci společenskou strukturu?

ARCHIV / SVĚT ZVÍŘAT / 10. 2. 2025

Alfa vlk a alfa vlčice se ukázali jako táta a máma. Což tedy znamená, že mají vlci určitou společenskou strukturu? Pojďme si to rozebrat.

Asi každý slyšel o přísné hierarchii, která ve vlčí smečce vládne. Vládne mu alfa samec a alfa samice, kteří udržují v řadě níže postavené vlky a vlčata. Ti zase sní o svržení vládnoucího páru, takže ve smečce dochází k neustálým hádkám a vzájemnému ponižování: alfa samci dávají zabrat beta samcům, a ti si to zase vybíjí na „omegách” na společenském dně. Tato teorie o alfa samcích zakořenila v brutální lidské společnosti. Protože myšlenka „rovnosti a bratrství” je samozřejmě dobrá, ale myšlenka společenské dominance silných nad bezmocnými je ještě přitažlivější.

Mnoho mužů prošlo fází dospívání, kdy se vykreslovali jako dominantní muži. A někteří, třeba Donald Trump, v tom pokračují až do vysokého věku. A proč? Ženám se to prý líbí. A v mužské společnosti je užitečné „označit své území”. Konkurenti si budou myslet: je lepší se držet dál.

Jak je to doopravdy?

Problém teorie je, že vlci ve volné přírodě takovou hierarchii prostě nemají. Vlčí smečka je velká rodina, tvoří ji rodiče vlků a jejich potomci z různých let. Smečku samozřejmě vedou máma a táta, ale o nějakém potlačování mláďat nemůže být řeč.

Kde se vzala teorie alfa samců?

Vychází z výzkumu švýcarského vědce Rudolfa Schenkela, který v roce 1947 popsal sociální strukturu vlků. Jako jediný pozoroval zvířata chovaná v zajetí v basilejské zoo. Na malé ploše – přibližně 20 krát 10 metrů – žilo asi tucet vlků, kteří spolu nebyli příbuzní. V tom vězení mezi sebou opravdu bojovali. A v čele hierarchie stál vždy alfa pár – samec a samice, kteří hájili své dominantní postavení a potlačovali konkurenty.

Tento výzkum měl obrovský dopad na společnost. Nejde jen o to, že po teoretickém zdůvodnění začali lidé tento styl chování aktivněji pěstovat. Myšlenka dominance a potlačování pronikla do mnoha oblastí života, dokonce i do metod výcviku psů. Majitelům psů bylo řečeno, že by měli používat sílu, trestat své mazlíčky a všemi způsoby zdůrazňovat, že oni sami jsou alfa samci. Když výzkum jiných vědců odhalil, že Schenkelova teorie je chybná, začali se psi cvičit jinak. S důrazem na povzbuzení a odměnu. Ale ve vztazích mezi lidmi se, zdá se, nic nezměnilo.

autor: – skm –
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Покупаю на MagBo - берегу свое бабло! ai powered application management services