Bermudský trojúhelník vytvořil asteroid

ARCHIV / SVĚTOVÉ ZÁHADY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 1. 7. 2024

Je možné, že asteroid, který zabil dinosaury, vytvořil i Bermudský trojúhelník? V oceánu totiž byla nalezena záhadná bezedná díra beze dna.

U pobřeží Mexika byla objevena díra v mořském dně, která se jmenovala Taam Ja‘. Mexičtí vědci se právě pokusili změřit její hloubku a zdá se, že je snad nekonečná. K záhadě přispívá, že právě zde před 66,5 miliony lety dopadl na Zemi asteroid a vyhubil dinosaury. Díra a asteroid spolu nějak souvisí, tvrdí geologové.

Propast beze dna

V zásadě se na díru můžete podívat buď z dronu, nebo z nízko letícího letadla. Bledě modré moře, v těchto končinách mělké, tvoří najednou tmavý kruh na dně, který je dobře vidět ze vzduchu. Průměr otvoru je pouhých 150 metrů. Díra se však našla teprve nedávno a zprvu se myslelo, že je obyčejná a panovali domněnky, že je hluboká 420 metrů. Vědci začali díru Taam Ja‘ zkoumat a hned dostali podivný výsledek. Signál vyslaný echolotem se nevrátil.

Pozn.: Echolokátor je něco jako radar, pouze akustický a nikoli rádiový. Vysílá pod vodou silný zvukový pulz. Dříve nebo později se zvuk od něčeho odrazí a vrátí. Na základě času, který zvuk zabral, se vypočítá hloubka dna.

Tady to vypadalo, jako by tu dno vůbec nebylo. Vědci se rozhodli, že je to způsobeno zvláštními vlastnostmi vody. Vědci pravděpodobně věřili, že voda v hlubinách není stejná jako u hladiny a hranice je zcela jasná. Právě ta srazí akustický signál a rozptýlí ho. Pokud ano, pak by se vrstva s anomální vodou měla nacházet v hloubce asi 270 metrů. Ale nebyl k tomu žádný důvod, a tak se rozhodli díry změřit staromódním způsobem. Spustili kabel z lodi. Ale všech 500 metrů kabelu šlo pod vodu. Ale stále nebylo dno. Toto jsou nejnovější údaje.

Vědci si vezmou delší kabel (i když tam začínají specifické potíže – potřebujete jinou loď, další naviják), ale není spolehnutí, že by se i kilometr dlouhý kabel dotkl dna. A právě proto, když byly odebrány vzorky vody z hlubin, se ukázalo, že je úplně stejná jako na otevřeném oceánu. Tohle se prostě stát nemůže. Pokud ovšem tento tunel neproběhne hluboko pod mořským dnem… a nevyjde někde v oceánu. Takové překvapení. Možná to postavili Atlanťané?

Legenda o dinosaurech

Vědci si především pamatovali ne Atlanťany, ale asteroid, který před mnoha miliony let zabil dinosaury. O tomto nebeském tělese toho víme překvapivě hodně. Jeho velikost byla od 10 do 15 km. S největší pravděpodobností se to stalo v dubnu – dozvěděli se to poté, co viděli, jak se po katastrofě vyvíjela jaderná zima. Bylo zřejmé, že mnoho druhů rostlin a živočichů na severní polokouli právě začalo ožívat po klimatické zimě – a poté okamžitě zemřelo na nukleární zimu. Celá planeta byla asi do jednoho roku pokryta prachem a oxidem uhličitým.

Bohužel se tak obrovské těleso pohybovalo s extrémně nebezpečným sklonem k horizontu – 60 stupňů. Při takovém sklonu se do atmosféry uvolňuje zejména hodně prachu. Kdyby to letělo téměř tečně, dinosauři by možná přežili. V důsledku toho vznikl kráter Chicxulub, který se ukázalo být obtížné najít, protože je obrovský – až 180 km v průměru a (zpočátku) 20 km hluboký. Je vnímán jednoduše jako reliéfní detail, nikoli jako jasný trychtýř. Jeho stopy lze spatřit na severu poloostrova Yucatán, stejně jako v přilehlém moři. Síla výbuchu se odhaduje na 100 teratonů TNT – to je asi 2 milionkrát více, než dokáže vyrobit nejsilnější nám známá jaderná bomba.

Díra v moři se nachází přímo na dně tohoto kráteru. A geologové už dávno vědí, že jak v moři, tak na poloostrově Yucatán je spousta všemožných děr. Celkem jich je asi 10 tisíc, ale kdo to počítá? Pod Yucatanem dokonce protéká podzemní řeka. V některých z těchto jeskyní bylo nalezeno nespočet mayských pokladů a také neméně cenná ztracená zvířata a mikrobiální společenstva, která se tam v určitém okamžiku objevila, nemají žádný kontakt s vnějším světem a žijí, jako by tam nikdo jiný nebyl.

Spolu s nimi se zřejmě vytvořil i Taam Ja‘ a všechny dohromady jsou důsledkem dopadu asteroidu. Ale jak přesně ten asteroid dal vzniknout celé té vzpouře jeskyní a tunelů, je stále zcela nejasné. Je možné, že některé kusy asteroidu mohly spadnout velmi hluboko, přímo do středu Země (to druhé je samozřejmě nepravděpodobné, ale také se o tom diskutuje). Nebo se výbuchy rozšířily po těle Země jako nasměrované projektily a propálily vše pod nimi?

Ztracené světy

Co by se mohlo skrývat v Taam Ja‘? Minimálně záhadné podmořské organismy, o kterých stále nemáme tušení, tvrdí výzkumníci. Podobně jako v jiných otevřených jeskyních. Nejzajímavější je, jestli díra skutečně vede ven do otevřeného oceánu (otázkou je, kde je východ, možná tisíce kilometrů daleko?). Samozřejmě je pro člověka děsivé se tam potápět, dokonce i v dobré ponorce. Ale automatizovaná loď může být schopna prozkoumat a odhalit neuvěřitelné geologické detaily. Co když se tam najdou stopy téhož asteroidu? Pravděpodobnost je samozřejmě malá, protože výbuch byl tak silný. A vůbec, veškerá hmota toho asteroidu je všude. Byl rozptýlen po celé planetě a stal se její součástí.

Každý z nás má tedy šanci vdechnout do sebe alespoň jednou smítko prachu z téhož nebeského tělesa. Přesto by bylo skvělé najít plnohodnotný fragment. Příznivci konspiračních teorií se samozřejmě ožili a snažili se objev spojit, když ne s Atlantidou, tak s Bermudským trojúhelníkem. A je v pořádku, že klasický trojúhelník tam mírně (ve skutečnosti výrazně) není. Přesto myšlenka, že lodě ničí právě tajemné víry, které se rodí mimo jiné právě v takových trychtýřích, vlastně není špatná. I když přímé spojení mezi trojúhelníkem a Taam Ja‘ se zdá být hodně přitažené za vlasy. Více se dozvíme velmi brzy. Mexičtí vědci se chystají provést nový ponor.

Můžete se podívat ZDE na video na kanále ECOSURMX.

autor: – skm –
foto: Pixabay,
Juan C. Alcérreca-Huerta, Teresa Álvarez-Legorreta, Laura Carrillo, Laura M. Flórez-Franco, Oscar F. Reyes-Mendoza and Joan A. Sánchez-Sánchez / Creative Commons / CC BY-SA


Štítky: , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit