Zvířata, která požírají vlastní druh

ARCHIV / SVĚT ZVÍŘAT / TOP články / 19. 6. 2024

Kudlanka nábožná

Pravděpodobně nejznámějším zvířecím kanibalem je kudlanka nábožná. Pokud porovnáme obě pohlaví, samice bývají oproti samečkům větší a mnohem silnější, díky čemuž se jim snáze loví. Samice pro přilákání samce vypouští feromony. A když se samec pokusí se samicí spářit, je snadnou kořistí. Zajímavé je to, že i když je samec dekapitován samičkou, může v páření pokračovat díky nervům, které ovládají zbytek těla. Porod pak vyžaduje spoustu sil, kudlanka může naklást až 100 vajíček, a proto je pozření samce dobré pro vyživení k porodu. Některé druhy kudlanek se mohou množit i nepohlavně procesem zvaným partenogeneze, přičemž snězení samce tento proces podpoří.

Černá vdova

Ne nadarmo má tento pavouk toto pojmenování. Stejně jako u kudlanek jsou samičky mnohem větší, a to přibližně o polovinu. Samice vytváří sítě pokryté jejich feromony. Přitahovaný samec pak pavučinu tzv. redukuje – odřezává její části a maskuje pach samičky svým vlastním. Aby se sameček spářil se samicí, musí dostat část svého těla mezi kusadla samičky. Pro tu je pak velmi jednoduché už jen kousnout a pochutnat si. Určité studie však ukazují, že ve volné přírodě se tento kanibalismus děje málokdy, převážně se to stává v zajetí.

Skákavý pavouk

U samců skákavých pavouků platí jedno důležité pravidlo: „Buď dobře zatancuješ, nebo se necháš sežrat.” Samičky tohoto druhu se mohou pářit pouze jednou za život, takže jsou velice vybíravé. Aby si vybraly partnera, samec na ně musí zapůsobit svými tanečními kreacemi. Pavouček tak různě poskakuje a mává končetinami (doporučujeme videa na YouTube, je to moc zajímavá podívaná). K tomu zároveň samec vytváří jakousi „píseň” tak, že různými částmi těla bouchá o sebe. To vysílá vibrace, které samice zachytí. Jejich poslech je zajímavý i pro lidi, jelikož tyto písničky skutečně mívají různé rytmy. Pokud je dáma pavouka ohromena, dojde k páření. Jestli není tanečník příliš zdatný, pravděpodobně bude sněden.

Zelená anakonda

Tato zvířata mají velice zajímavou strategii páření, která může skončit sežráním jednoho nebo více samců. Samičky anakondy jsou polyandrické, a proto se páří s více samci. Pro tento styl se vymyslel název „chovný les”, kde se někdy i více než 10 samců shromáždí u jedné samice a soupeří mezi sebou, aby se mohli se samičkou spářit. Chovné plesy mohou trvat klidně i čtyři týdny, přičemž se během té doby samička spáří s mnoha samci. Ale klasicky – samičky jsou opět větší a silnější než samci. Mají dlouhou dobu březosti, během které jsou značně omezené v pohybu. Snědením jednoho nebo více samců po páření tak získávají živiny, které potřebují k úspěšnému porodu potomků.

Štír


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit