V čínské oblasti Jehol Biota byla nalezena extrémně vzácná fosilie starověkého štíra. Stará by měla být neuvěřitelných 125 milionů let, tedy z doby dinosaurů.
Údajně by mělo jít o klíčový druh z křídového období. Doposud se žádná podobná fosilie tak gigantického štíra nenašla, navíc stará 125 milionů let. Starověký štír byl mnohem větší než dřívější i dnešní druhy štírů. Vědci si myslí, že jde o klíčový druh v potravním řetězci, který požíral pavouky, ještěrky, dokonce i malé savce žijící v křídové době. Celkově je to teprve čtvrtá fosilie štíra z Číny, ale vůbec první z druhohorní éry nalezená v zemi. Většina štírů z období druhohor (což je 252 až 66 milionů let zpět) byla objevena v jantaru.
Zkamenělý štír je proto mnohem větší vzácností, protože běžně žijí pod kameny a větvemi, kde je menší pravděpodobnost, že budou uvězněni v sedimentech a stanou se fosilií. Tento štír byl nalezen v souvrství Yixian, což je semeniště křídových fosilií v severozápadní Číně. Tým ho pojmenoval jako Jeholia longchengi. Jméno „Jeholia” získal podle Jehol Biotu, ekosystému severovýchodní Číny v rané křídě asi před 133 až 120 miliony let. „Longchengi” poukazuje na oblast Longcheng v Chaoyand v Číně, kde se fosilie momentálně nachází.
Jak štír vypadal
Druh byl přibližně 10 centimetrů dlouhý, což vám možná nezní jako moc, ale na jeho dobu se jedná o obra. Ostatní druhohorní štíři jsou mnohem, mnohem menší, většina z nich dorostla asi poloviny tohoto druhu. Má také pětiúhelníkové tělo a zaoblené spirály, tedy otvory v těle, díky kterým dýchal. Tyto prvky jsou podobné jako u některých moderních štírů, pobývajících v jiné části Asie. Ale na rozdíl od nich má nový druh poměrně dlouhé nohy a tenké pedipalpy aneb jinými slovy kleště, které postrádají jakési ostruhy podél čéšky.
Fosilie mnoha dalších zvířat, včetně dinosaurů, savců, ptáků a hmyzu, byly objeveny v Jehol Biotě, což znamená, že tam byl pravděpodobně docela složitý potravní řetězec. Větší savci a dinosauři mohli lovit i tyto štíry, zatímco oni zase pojídali hmyz, pavouky, žáby, dokonce malé ještěrky nebo i malé savce. Jejich ústní ústrojí se bohužel nedochovalo, takže je těžké určit, čím se opravdu živili.
Pokud se povede najít další exempláře, třeba i s ústním ústrojím, mohly by se tyto otázky objasnit. Pokud by takový štír žil i v dnešní době, mohl by být přirozeným predátorem mnoha malých zvířat, dokonce by mohl lovit mláďata malých obratlovců. Fosilie se momentálně nachází v muzeu Fossil Valley v Chaoyang v Číně.
autor: Zuzana P.
foto: Pixabay
Štítky: chybějící článek, Čína, fosilie, jed, jedovatý, Jeholia longchengi, nový druh, potravní řetězec, Štír