Maraton zapříčiní kanibalismus mozku

ARCHIV / KURIOZITY / TOP články / 9. 4. 2025

Zní to prapodivně, ale pokud se účastníte maratonu, váš mozek začne pojídat sám sebe. Jde o výsledek zcela nové studie, prováděné za extrémních podmínek metabolismu, jako je maraton.

Maratonský běh, zkráceně maraton, může vypadat jako skvělý sport pro udržování kondičky. Jenže na těle si toto náročné cvičení může vybrat i velkou daň – poškození ledvin, žaludku, zvýšené riziko srdečního selhání nebo poranění pohybového aparátu. Je potřeba si vzpomenout, že vůbec první maratonský běžec, starověký řecký voják Pheidippides, padl mrtvý, jakmile doběhl do cíle. Nová studie dokonce přišla na to, že maraton ovlivňuje i mozek. Způsobí, že se orgán začne sám požírat, aby nahradil palivo, které ztratí během běhu.

Studie vyšla 24. března v časopise Nature Metabolism. Vědci v ní pozorovali klíčový biomarker myelin, což je tuková tkáň, která izoluje spojení mezi mozkovými buňkami, u maratonců těsně po běhu. Vypadá to, že mozek za těchto extrémních podmínek spotřebovává myelin jako zdroj energie. Dobrá zpráva pro běžce je, že to pravděpodobně lze zase napravit. Funguje to následovně. Když tělo vyčerpá zásobu běžných zdrojů energie, jako jsou glukóza nebo cukr, přepne na jakési „záložní generátory”, které metabolizují tuky jako alternativní zdroj paliva. Laicky lze říci, že náš lidský mozek je jako vojenský terénní automobil, a ne obyčejný hatchback. Vyžaduje hodně energie, spotřebuje až 20 % té tělesné.

Výzkum před a po závodu

Spoluautor studie a neurolog z CIC biomaGUNE prohlásil, že spolu s kolegy chce identifikovat rezervní zdroje energie v mozku. Má totiž podezření, že odpovědí by mohl být mastný myelin. Výzkum provedené dříve u hlodavců naznačil, že mastné kyseliny produkované rozkladem myelinu by mohly pomoci zvýšit přežití buněk v mozku. Zda bude výzkum proveden i na lidech zatím není známo.

Tým prozkoumal mozky 10 běžců 48 hodin předtím, než uběhli maraton. Skenování opět provedli za dva dny poté, za dva týdny a i za dva měsíce. Použili k tomu MRI, která umí odhalit přítomnost molekul vody zachycených mezi myelinovými vrstvami. průzkum ukázal, že dva dny po běhu byly signály MRI ve 12 oblastech mozku vyčerpané ve srovnání s časem před závodem. V některých případech až o 28 %. Změny těchto hladin myelinu v mozku nebyly statisticky nijak významné, ale jakékoli změny tedy byly velice izolované.

Pro všechny náruživé běžce máme dobré zprávy, pokud vás tento mozkový kanibalismus zajímá. Po dvou měsících se všechny ukazatele myelinu u běžců vrátily na své výchozí hodnoty. Myelin se totiž neustále vyrábí a zase degraduje. Je to jako u vany, do které neustále napouštíte vodu a zase ji vypouštíte. Palivo uložené v myelinu se tedy vyčerpává rychleji než obvykle, což vede ke zmenšení mozku. Samozřejmě nemusí to nutně znamenat, že nesmíte běžet maraton. Jen bude potřeba více práce a studií, aby se vyvodily další závěry.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!