Spousta lidí by řekla, že není možné už dnes žít bez internetu, tabletu nebo elektrických robotů, ale co vynálezy, které tomu všemu předcházely? Lidstvo neustále vše inovovalo, aby bylo tam, kde je dnes.
Kamenné nástroje
Kamenné nástroje patří mezi nejstarší vynálezy lidstva – jsou staré více než 2 miliony let a vytvořil je druh Homo habilis, raný předchůdce člověka. Mezi nejprimitivnější patří tzv. sekáče, což byly nabroušené kameny vytvořené rozbitím jednoho šutru o druhý. Chytrý, i když trochu hrubý, multifunkční nástroj byl používán k řezání, sekání, drcení nebo rozbíjení. Bez tohoto základu by lidé nikdy na další vynálezy podobného typu nepřišli.
První fotografie
Za prvními zachycenými snímky stojí pánové Louis-Jacques-Mandé Daguerre a Nicéphore Niépce. Průlom v této oblasti udělali ve 30. letech 19. století. Niépceův první pokus vyžadoval neuvěřitelných 8 hodin expozice, ale zvrat nastal právě v uvedených letech, kdy už bylo potřeba jen 20 nebo 30 minut. Dnes je možné fotit prakticky na cokoli, od mobilních telefonů přes tablety až po chytré hodinky nebo brýle, a to kdykoli a kdekoli. Poděkujme proto těmto dvěma mužům, díky nimž je to možné.
Saxofon
Mnoho hudebních nástrojů existuje už dlouhá staletí (nejstarší flétna je stará asi 35 000 let), saxofon patří mezi celkem nové vynálezy. První prototyp si nechal patentovat Antoine-Joseph Sax v roce 1846 v Paříži. Jednalo se o první nástroj kombinující plíšek (jako u klarinetu) spolu s mosazným zvonem (jako u trubky). Bez této kombinaci bychom nikdy neslyšeli jedinečné zvuky, které tvoří základ jazzu, ani další hudební žánry jdoucí v jeho stopách.
Edisonův válcový gramofon
První model Thomase Alva Edisona (1847–1931) byl gramofon označený c1877 (c1880). V tomto modelu se záznamový válec otáčel pěkně ručně. Zpráva, která měla být nahrána, se namlouvala do náustku, což způsobilo vibrace. Později tento vynález přinesl hudbu pro všechny v okolí. Sice byl ještě daleko od dnešního iPodu, ale znamenal začátek přenosné hudby. Jediný problém byl v tom, že pokud jste chtěli slyšet hudbu, vždy jste museli najít někoho, kdo ji zahraje do náustku. Představte si, že byste museli vyhledat Karla Gotta pokaždé, když byste chtěli slyšet „Být stále mlád”.
Bessemerův proces
Tento jedinečný postup umožnil hromadnou výrobu oceli. V tehdejší době to byla obří inovace a vedla k další důležitým pokrokům. Proces se vynalezl nezávisle dvakrát, a to souběžně Sirem Henrym Bessemerem z Anglie a Williamem Kellym z USA ve 40. letech 19. století. Zatímco dnes se pro výrobu oceli využívají jiné metody, tehdy byl Bessemerův proces důležitým průlomem. Bez něj bychom neměli ani mrakodrapy.
Celuloid
První syntetický plast byl nesmírně důležitým základem pro život, jaký dnes známe. Vyvinut byl v 60. a 70. letech 19. století, a to průmyslníkem a vynálezcem Johnem Wesleym Hyattem. Do jeho objevení neexistovaly žádné plástové tašky, brčka nebo levné hodinky.
Wrightův letoun
V roce 1903 bratři Wrightovi prokázalo, že dokážou vynalézt letadlo, které bude pod kontrolou pilota, což do té doby bylo nemyslitelné. Letoun změnil základy cestování, a to až po lodní dopravu. Bez něj bychom dnes nelétali na dovolenou a ani neobjednávali zásilky z ciziny. Můžeme ho zařadit mezi největší vynálezy všech dob.
Ikonoskop aneb televizní kamera a přijímač
První ikonoskop byl zkonstruován v roce 1923 mužem jménem Vladimir Kosma Zworykin, americký inženýr ruského původu. Použil se v prvním veřejnoprávním televizním vysílání Radio Corporation of America v roce 1939. Scéna, která se měla v televizi vysílat, byla zaměřena na světlocitlivou mozaiku drobných kuliček upraveného stříbra, které byly úměrné elektrickému náboji pro sílu osvětlení. Úzký skenovací paprsek, vystřelený z elektronové pistole a trasovaný přes mozaiku magnetickými vychylovacími cívkami, způsobil, že na signální desku procházela řada napětí. Obrazový signál pak přešel do zesilovače pro přenos do televizního přijímače.
Integrovaný obvod
Integrovaný obvod neboli mikročip vyžaduje k výrobě asi tucet kroků. Moderní elektronika by bez něj nebyla vůbec možná. Stojí z aním od roku 1958 Jack Kilby. Díky němu dnes máme smartphony nebo i části aut.
Osobní počítač Apple
Ať už teď sedíte kdekoli, bez prvního osobního počítače byste nikdo tento článek nečetli. V roce 1977 Stephen Wozniak odlalil počítač Apple II, který pravděpodobně připravil cestu k rozšířenému používání osobních domácích počítačů. Apple se od té doby stal pojmem vynálezu a počítač se vyvinul z toho, co kdysi zabíralo celou místnost, na zařízení, které se vejde do kabelky.
autor: Zuzana P.
foto: Pixabay
Štítky: Apple, bratři Wrightové, celuloid, historie, integrovaný obdov, letoun, mikročip, Saxofon, Thomas Alva Edison, věda, vynálezy, výzkum