Kdysi byl v Egyptě odkryt tajemný žulový kámen, který byl popsán dvěma jazyky a několika písmy. Podle oblasti, kde byl objeven, získal název Rosettská deska.
Vraťme se do roku 1799, což byl přibližně rok po okupaci Egypta Napoleonem Bonapartem. Inženýři z Francie právě demolují v deltě města El-Rashid, které bylo evropsky známé jako Rosetta, a nachází poměrně zajímavý objev. Při bourání zdí se jim povedlo odkrýt černý kámen ze žuly, s nápisy ve dvou jazycích, řeckými a egyptskými, a třemi typy písma, řeckým, egyptským démotickým a egyptskými hieroglyfy. Tento kámen se v roce 1801 dostal do Británie a dnes je k vidění v Britském muzeu. Ale ještě předtím, v 19. století, byl zásadní pro rozluštění egyptských hieroglyfů, a to díky Thomasovi Youngovi a francouzskému učenci Jeanovi-Françoisovi Champollionem. Rosettská deska je jeden z nejznámějších archeologických artefaktů a ročně se na ni přijede podívat přes milion návštěvníků. Co však říká text na ní?
Tajuplný text?
Pravděpodobně teď doufáte v nějaký senzační popis historie nebo nějaké moudro, které sahá napříč staletími. Bohužel, budete zklamaní. Rosettská deska totiž ve skutečnosti popisuje celkem banální administrativní úkon – jde o kopii výnosu, který byl přijat v roce 196 př. n. l. radou egyptských kněží, oslavující výročí korunovace Ptolemania V. Epifana na egyptského krále.
Pozn. autora: dynastie Ptolemaiovců mluvila řecky a měla makedonský původ, Egyptu vládla od 4. do 1. století př. n. l.
Rosettská deska začíná katalogizací některých ušlechtilých skutků a úspěchů krále, jako je třeba darování chrámu, poskytování daňových úlev a obnova míru v Egyptě po povstání, které započalo během vlády jeho předchůdce, což byl Ptolemaios IV. Philopator. Jako poděkování za tyto skutky se kněžská rada Egypta zavazuje k řadě akcí na posílení královského kultu Ptolemaia V. Epifana, např. ke stavění nových soch, lepších dekorací pro svatyně a festivaly pořádané na narozeniny a den nástupu krále na trůn. Dekret nakonec uvádí, že by měl být zapsán do kamene pomocí hieroglyfů, démotického písma a řečtiny. Umístěn by měl být ve všech chrámech po celém Egyptě.
autor: Zuzana P.
foto: Ken Eckert / Creative Commons / CC BY-SA
Pixabay
Štítky: dekret, Egypt, El-Rashid, hieroglyfy, jazyk, písmo, řečtina, Rosettská deska, text, vykopávky