Zábavní média poměrně často zveřejňují informace, že starověké civilizace, např. Egypťané, disponovaly pokročilými technologiemi. Možná věděli, jak postavit vesmírné lodě? Existují nepřímé důkazy.
Lunární „artefakty”
Již v roce 1969 odhalily snímky povrchu Měsíce z Apolla 6 zveřejněné NASA podivné objekty, které vypadaly jako umělé produkty. Až v lednu loňského roku se History Channel pokusil tento jev vysvětlit.
- Jedna z verzí konkrétně říkala, že jde jen o stopy sovětských přístrojů, které zkoumaly družici Země.
- Nejfantastičtější hypotéza ukazovala na tajemné mimozemšťany Anunnaki, kteří dorazili na Zemi z planety Nibiru, o nichž vyprávějí asyrské a babylonské mýty.
- A nakonec něco mezi: co kdyby tu žádní mimozemšťané nebyli, jen obyvatelé starověkého Egypta už věděli, jak létat do vesmíru? Alespoň do jeho bezprostředního okolí?
Je známo, že o vesmír se Egypťané zajímali. Věřili, že duše mrtvých cestují do posmrtného života nebeským oceánem, a měli znalosti v oblasti astronomie. Svůj kalendář korelovali s polohou hvězd a planet, z toho určovali načasování záplav Nilu, úrodu a sklizeň, stejně jako data náboženských svátků. Chrámy a pyramidy se samozřejmě také stavěly „podle hvězd”. Stavba pyramid byla tedy zaměřena na pozici Polárky. A hrobku faraona Sethi I. (1323–1280 př. n. l.) z 19. dynastie zdobily sluneční hodiny.
Pyramidy na Marsu
V roce 2012 zveřejnila NASA snímky povrchu Marsu. Na nich si později někdo všiml něčeho podobného sarkofágu staroegyptského faraona a kamennému obrazu hlavy Sfingy. A v roce 2015 se objevily fotografie „pyramid”. A navzdory ujištění odborníků, že se jedná pouze o přírodní objekty, jako jsou skály bizarního tvaru, mnozí nadále věří v „kosmickou minulost” lidstva. Kromě toho existuje mnoho starověkých obrazů, které připomínají vesmírné lodě a další předměty související s vesmírem a letem.
Na stěnách chrámu v Abydu, zasvěceného stejnému faraonovi Sethi I., byly tedy nalezeny hieroglyfy, které v obrysech připomínají helikoptéru a další vozidla, která lze dnes připsat špičkovým technologiím. Kupodivu názory docela vážných vědců potvrzují verzi o tom, že starověcí Egypťané létali do vesmíru. Zejména archeolog William Henze a fyzik Ronald Mallett (1945) se domnívají, že Egypťané vynalezli technologii, která jim umožňuje převádět fragmenty světelného záření na časovou smyčku. Takže měli stroj času. Což nemáme ani v 21. století.
Kam létali staří Řekové?
Jak vypadal vesmír ve starověkém Řecku? Slavný filozof Platón (427–347 př.n.l.) ve svém dialogu „Phaedo” naznačuje, že jiný neméně slavný filozof a vědec Sokrates (469–399 př.n.l.) mohl pozorovat Zemi z oběžné dráhy:
„… Předně se říká, že ta Země, když se na ni podíváte shora, vypadá jako koule ušitá z dvanácti kusů kůže a barevně natřená různými barvami.”
Jiný filozof, Anaxagoras, v 5. století př. n. l. popsal Měsíc jako kamenný blok odrážející sluneční světlo a také vysvětlil „mechaniku” zatmění Měsíce. Vyvrátil také tehdy populární teorii „ploché země”.
Ve 3. století př. n. l. astronom Aristarchos ze Samosu (320–230 př. n. l.) nazval Slunce středem našeho systému (většina teorií věřila, že to byla Země). Kromě toho dokázal vypočítat velikost Země, Slunce a Měsíce a vzdálenost Země od ostatních nebeských těles.
V 1. století našeho letopočtu byl další astronom, Ptolemaios (100–170 n. l.), schopen určit přesnou polohu Marsu. Matematické výpočty, které provedl, aby určil pohyb Rudé planety vzhledem k Zemi, později použil pro svůj výzkum jeho středověký polský následovník Mikuláš Koperník (1473–1543).
Nynější názor
Moderní vědci tvrdí, že většina astronomických dat získaných jejich dávnými předchůdci je pozoruhodně přesná. Ale jak mohli starověcí astronomové provádět pozorování? Neměli elektronické dalekohledy. Pokud existovaly prostředky k pozorování oblohy, pak pouze ty nejprimitivnější. Ale to si teď myslíme. A jak to bylo doopravdy? Možná existovaly vysoce přesné dalekohledy a letadla pro cestování alespoň do velmi blízkého vesmíru? Pouze tyto informace mohly být klasifikovány, a proto se k nám dostávají pouze ve formě samostatných fragmentů.
autor: – skm –
foto: Pixabay
Štítky: Egypťané, historie, kosmos, létání do vesmíru, Měsíc, NASA, Slunce, starověké civilizace, vesmír, Země