Malé kulaté polštářky, které mají kočky na tlapkách, jsou extrémně roztomilé. Ale jde také o evoluční dílo, sloužící mnoha důležitých funkcím.
Kočky mají spousty prvků, které na nich lidé milují – maličké nosánky, nadýchaná srst a huňaté ocásky. Mezi oblíbené patří právě i měkké polštářky na tlapkách. Pro svůj podobný tvar se jim říká někdy i „fazole”. Velcí milovníci je zaznamenávají na videa a existují o nich na internetu dokonce celá fóra. Jistě však víte, že neplní jen estetickou funkci. Proč je tedy kočky mají? Pro odpověď musíte miliony let zpět.
Ve skutečnosti se samozřejmě nelze ptát, proč mají kočky na tlapkách polštářky, jelikož je má většina šelem, jako jsou i psi, vlci, medvědi, mývalové či vydry. Otázkou tedy je, proč mají polštářky všechny tyto šelmy?
Vývoj sahá do dávných dob
Polštářky na tlapkách se vyvinuly nejspíše před 50 miliony let, kdy se poprvé objevily šelmy. U všech to pravděpodobně slouží i ke stejnému účelu. Funkcí plní hned několik. Za prvé, pomáhají šelmám při běhu, skákání a přistávání. Zjemňují dopad a tlumí nárazy. I proto mohou třeba kočky spadnout z větší výšky, aniž by utrpěly vážná poranění. Vnitřek polštářků je z tukové tkáně, která je vázaná na kolagen. Díky tomu jsou mačkavé a měkké a nápomocné při nárazech. Kdysi jedna studie zkoumala jejich strukturu a zjistila, že se při stlačení stávají pevnějšími. Také jsou naplněné tukovými kapsami ve tvaru elipsy, které absorbují energii a zabraňují nestabilitě, když kočky dopadávají.
Zajímavé je, že se vědci pokusili polštářky koček napodobit a vytvořit na podobné bázi obuv pro výsadkáře. Napodobili tukem naplněnou strukturu polštářků tlapek pomoci 3D tisku na podrážky bot, které následně pomohly zmírnit pád.
Kromě pomoci při dopadu pomáhají i ke hbitosti koček, protože poskytují trakci. Bez nich by šelmy klouzaly po svých chlupatých tlapách. A stejně jako naše lidské prsty jsou i polštářky tlapek extra citlivé. Dokážou pomocí nich detekovat i teplotní rozdíly a jsou přizpůsobeny různým povrchům. Jde také o jedno z mála míst na kočičím těle, kde se nachází potní žlázy, což platí pro většinu šelem. Pokud se kočka dostane pod vysoký stres, můžete si třeba na podlaze všimnout mokrých otisků tlapiček. Pot může kočce pomoci regulovat tělesnou teplotu.
Barva a péče
Co se barvy týče, je většinou ovlivněna celkovou barvou srsti kočky či šelmy. Záleží také na množství melaninu v jejich oblasti. Obecně lze říci, že tmavší srst odpovídá černým nebo hnědým polštářkům na tlapkách a světlejší srst většinou doprovází růžové tlapky. Vícebarevné kočky mohou mít i vícebarevné polštářky. O ťapky je také třeba řádně pečovat. Pokud změní barvu, jsou suché či oteklé, vyhledejte veterináře.
autor: Zuzana P.
foto: Pixabay
Štítky: evoluce, kočky, mazlíček, polštářky, šelma, svět zvířat, tlapky, věda, zvíře