Obecně by si člověk řekl, že když ho obletují mouchy, pravděpodobně příliš nevoní. Pravda je to však tak napůl.
Pomineme-li komára, asi existuje jen málo něco otravnějšího, než je zvuk mouchy bzučící kolem hlavy. Tento malý hmyz má až zázračnou schopnost lidi doslova vystopovat a hbitě uhýbat našim rukám, jimiž je chceme zahnat nebo připravit o život. Proč kolem nás létají? Samozřejmě, zajímáme i další hmyz, třeba komáry. Pro ně jsme jako savci přitažliví teplou krví, kterou se živí. A stejně jako mouchy nás rozpoznají podle oxidu uhličitého, jenž produkujeme při dýchání. Kromě dalšího mouchy vábí ještě kyselina mléčná a karboxylová. Pokud by bylo možné vidět pachy, kolem každého člověka by byl rozpoznatelný určitý pachový oblak. Složení oleje a aerosolizované molekuly odlupující se z kůže – to vše se liší na základě vaší genetiky, stravy a činností, které jste ten den dělali. A někteří jedinci jsou pro hmyz zajímavější než jiní.
Pot a jeho slitky
Parazitické mouchy se u nás drží kvůli krvi, jiné druhy, jako je třeba moucha domácí, se zajímaví o živiny na naší kůži. Ta je pokrytá látkami, které mohou vypít. Například v našem potu jsou sacharidy a bílkoviny a další „mňamky”. Pokud si na nás sednou a začnou nás olizovat, mají z nás prakticky švédský stůl. Samozřejmě se však při obživě nespoléhají jen na lidský pot. Primárně ho pijí, aby doplnili sůl v těle. Mnohem raději se jinak napasou našeho jídla, které zapomene v teple někde přístupné. A vybíravé nebývají, spasou všechno možné.
Jak mouchy dokážou rozpoznat správnou stravu, to se liší u 110 000 druhů much, dokonce někdy i podle jejich pohlaví. Mnozí spoléhají na chloupky na tykadlech nebo těle, které mají smyslové receptory pro specifické pachy. Dokážou jimi detekovat jídlo na míle daleko a vysílat různé signály do mozku mouchy podle toho, jaké chemikálie buňky najdou ve vzduchu. Když moucha čichne k něčemu zajímavému, zabzučí a přistane na tom. Na chodidlech mívají chuťové receptory, takže rychle rozeznají jedlé věci. A jelikož mají velké oči složené z tisíců jednotlivých čoček citlivé na jakýkoli pohyb, které jim umožňují 360stupňové zorné pole, je téměř nemožné je plácnout.
Mouchy domácí jsou v tomto ohledu obzvláště nepříjemné, protože jsou od přírody i zvědavé. Právě kombinace zvědavosti a schopnosti detekovat pohyb jim dokola umožňuje přistávat na vás a štvát vás. A jelikož sedají na všechno možné, jsou to bohužel i skvělí přenašeči různých nemocí, jako je cholera, tuberkulóza nebo břišní tyfus. Bohužel, neexistuje univerzální metody, jak mouchy úplně odradit. Některé repelenty obsahují složky, které jim nevoní a mohou je odpuzovat. Případně se kolem sebe držte pavouky, pokud nemáte strach.
autor: Zuzana P.
foto: Pixabay
Štítky: hmyz, komáři, krev, moucha domácí, mouchy, nemoci, potrava, svět zvířat, vůně