Pocit, že vás někdo sleduje, i když jste sami

ARCHIV / KURIOZITY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 29. 11. 2024

Většina lidí už tento jev zažila. Jsme někdy venku nebo doma a v okolí nikdo není. Přesto najednou získáte tíživý pocit, že jste někým sledováni.

Vysvětlení stojí na banálních maličkostech a vede až k duševním chorobám. Znáte to, jdete večer z práce a náhle máte dojem, jako kdyby vás někdo pronásledoval. Nebo jste doma, podívali jste se na hororový film, nebo si přečetli děsivou knihu. A zdá se vám, že v pokoji číhá nebezpečí. Ve skutečnosti jste ale sami. Proč se tedy duševně cítíte, jako kdyby vás někdo sledoval? Existuje řada důvodů, proč tento pocit můžete získat. Široké spektrum zahrnuje sledování děsivým filmů, zpráv nebo čtení knih. V extrémnějších případech se může jednat o duševní poruchy.

Samozřejmě existují i chvíle, kdy vás opravdu někdo pozoruje. Lidé se pravděpodobně takto vyvinuli; tedy aby dokázali vnímat pohled dalšího tvora. Předpokládá se, že lidský mozek má neuronovou síť určenou primárně ke zpracování právě pohledu někoho dalšího. Možná tato naše vnímavost vznikla, aby podporovala kooperativní interakce mezi lidmi. Většinou ale ani není těžké poznat, kam člověk kouká.

Avšak jsou i chvíle, kdy získáte ten pocit, aniž by se na vás doopravdy někdo zaměřoval. V takovou chvíli se nám zrychlí tep, stoupne naše zděšení a začneme se rozhlížet kolem sebe v domnění, že jsme pronásledováni. Někdy stačí i neznámý zvuk. Převážně u lidí, kteří si sami zažili něco násilného, se tato zvýšená pozornost stává obranným mechanismem, který má pomoci mírnit stres, když se vyhnou nebezpečí.

Jak rozlišit rozumnou opatrnost od problému

Potíže nastávají, pokud se někdo cítí až paranoidně sledován delší dobu. Jakmile někdo trpí duševní chorobou, ztrácí schopnost přemýšlet a pochybují, že jde jen o pocit vyvolaný nějakým podnětem. Přichází o racionální myšlení. Kupříkladu schizofrenie zahrnuje paranoiu a nadměrnou citlivost vnímat i maličkosti mnohem více. Může to zahrnovat klamy a pocit, že vás někdo sleduje. Paranoia je spojena s abnormální aktivitou v limbickém systému, což je část mozku s amygdalou, která řídí naše emocionální reakce a reakce pro přežití.

Podle studie z roku 2022 je u pacientů se schizofrenií spojena paranoia se zvýšeným průtokem krve v amygdale při klidovém stavu. Navíc propojení mezi amygdalou a dalšími oblastmi mozku, jako je třeba zraková kůra, hippocampus a prefrontání kůra, se též spojuje s paranoiou. Tedy ta současná je spojena s aberantní konektivitou v jádrovém limbickém okruhu. To znamená větší strach a horší kontrolu emocí. Pokud nějaké takové pocity dlouhodobě zažíváte, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit