“Summit

Nejslavnější ženské bojovnice a násilnice

ARCHIV / KURIOZITY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 10. 6. 2024

Historie si povětšinou pamatuje z válek mužské pohlaví, ale světe div se, v průběhu staletí se objevily i ženské bojovnice, které se dokázaly pánům vyrovnat.

Tyto dámy nebojovaly svým půvabem a krásou, ale perfektně ovládaly těžké zbraně, jako byly například sekera nebo tomahawk. Bojovnice mnohdy zaujaly širokou veřejnost, a dokonce byly některé ženy i předlohou pro knihy, divadelní hry, básně nebo později i filmy,

1) Hannah Emerson Duston

Psal se rok 1697, když byla Hannah Emerson Duston, ani ne týden po porodu, zajata i spolu se svou novorozenou dcerkou Martou a služkou domorodými Američany. Ti je donutili pochodovat z Haverhillu v Massachusetts až do Boscawenu v New Hampshire, což byla cesta dlouhá neuvěřitelných 160 kilometrů. Během cesty údajně zavraždili zajatci sotva narozenou holčičku a do skupiny naopak zajali dalšího mladého chlapce. V noci 30. března se povedlo Hannah získat tomahawk a povraždila 10 členů indiánského kmene, který je věznil. Mezi nimi měly být i děti, přičemž následně všechny zabité i skalpovala. Následně se spolu se svou služkou a mladým chlapcem vydali zpět do svých domovů. Poté byla Hannah prohlášena za hrdinku a jako první Američanka se dočkala i své vlastní sochy, postavené v roce 1874, na její počest. Dnes jsou některé z jejích činů poměrně diskutovány, ale o její statečnosti a odhodlání bojovnice nikdo nepochybuje.

2) Lizzie Borden

Tato žena byla jednou z nejznámějších podezřelých z vraždy v celé historii USA. V roce 1892 byla 32letá pobožná Lizzie oblíbená mezi lidmi, když náhle někdo zavraždil jejího otce a nevlastní matku, a to brutálně sekerou. Lizzie se brzy stala hlavní podezřelou, den před vraždou měla údajně zakoupit jed. Tento případ vyvolal celonárodní pozdvižení a psalo se o něm ve všech novinách. Jelikož však neexistovaly žádné přímé důkazu, byla Lizzie zproštěna viny a dožila relativně poklidným životem až do své smrti v roce 1927. Její příběh zapomenut nezůstal, protože o něm byla napsána poněkud nezapomenutelná báseň. Zda byla Lizzie bojovnice, která byla neprávem obviněna a musela se poprat s osudem, nebo vražedkyně, to se dodnes neví.

3) Jeanne Hachette (aneb Jeanne the Hatchet)

Vraťme se do roku 1472, kdy projížděly jednotky Karla Smělého Burgundského skrz Francii, přičemž za sebou zanechávaly jen smrt a zkázu. Jejich další zastávkou mělo být malé městečko Beauvais, kde žila dospívající dívka jménem Jeanne. Ta se rozhodla nenechat věc jen tak a sebrala veškerou odvahu. Jako skutečná bojovnice popadla sekeru, s níž zaútočila na nepřátelského vlajkonoše a zmocnila se vlajky. Její odvaha podnítila i zbytek města a společnými silami se jim podařilo nepřátelský útok odrazit. Statečnost Jeanne Hachette se každoročně připomíná v tradičním průvodu „Procesí útoku”, konaném právě v Beauvais.

4) Carry Nation

Tato americká bojovnice za střídmost sama sebe jednou popsala jako „buldoka, který doprovází Ježíše a štěká na vše, co se mu nelíbí”. Jednoho dne však nestačilo pouhé „štěkání” a musela se zhostit válečné sekery. Není jasné, zda jednala sama nebo v doprovodu dalších žen. Ale když už jí přetekl pohárek trpělivosti, napochodovala si to za zpěvu a modliteb do jednoho baru a začala tam hlava nehlava vše rozbíjet sekerou. Hnutí střídmosti sice přinesla tímto činem velkou popularitu, ale přesto byla prohibice uzákoněna až v roce 1919, tedy 8 let po její smrti.

5) Frankie Silver

Na závěr si popíšeme ženu, kterou nelze označit jako bojovnici, ale v ženské historii se proslavila též. V roce 1831 se údajně pokusila Frankie zavraždit svého manžela Charlieho Silvera, opět za pomocí sekery. Jeho tělo měla rozřezat a tyto různé části ukrýt po celém domě v Severní Karolíně i kolem něj. Jednotlivé kusy se poté pohřbívaly tak, jak se postupně nacházely, a tak měl Charlie hned tři různé hroby. Nebylo jasné, zda ji k tomuto činu vedla například sebeobrana proti násilnickému manželovi nebo třeba žárlivost kvůli nemanželské aféře. Tak jako tak byla Frankie v roce 1832 shledána vinnou a odsouzena k smrti. V roce 1833 se jí povedlo na krátko utéct, avšak brzy poté ji opět chytili a oběsili.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit