V Bristolské knihovně byly náhodně objeveny fragmenty rukopisu ze 13. století. Jeho hlavní postavou je Merlin, slavný čaroděj z cyklu legend o králi Artušovi, ale úplně jinak, než jak ho známe z pohádek a filmů.
Skupina učenců přeložila ze staré francouzštiny do moderní angličtiny esej, známou jako ,,The Bristol Merlin“. Středověký rukopis je součástí skupiny textů nazývaných Vulgata cyklus nebo také Lancelot-Graal cyklus.
V roce 2019 objevil knihovník Univerzity v Bristolu kousky pergamenu, vložené do svazku francouzské filozofie z 15. století. Analýza rukopisu ukázala, že anonymní autoři (pravděpodobně učitel a student) ze severní nebo severovýchodní Francie napsali text v letech 1250 až 1275. To znamená, že byl převeden na pergamen krátce poté, co byl poprvé sestaven Vulgata cyklus, mezi lety 1220 a 1225.
Díky spektroskopické metodě byly znovu dotvořeny vymazané části rukopisu.
„Středověké legendy o králi Artušovi byly tak trochu jako svět Marvel v tom, že byly souvislým fiktivním světem, který měl pravidla a soubor známých postav, jež se objevovaly a vzájemně ovlivňovaly v několika různých příbězích,“ říká Laura Chuhan Campbellová, badatelka, zaměřená na středověkou lingvistiku na univerzitě v Durhamu . „Tento úryvek je ze svazku II., a vypráví, jak se Merlin stal Artušovým rádcem v době Artušových bouřlivých raných let jako krále.“
Artuš – vládce Camelotu
Nejstarší zmínka o Artušovi pochází z doby kolem roku 600 n. l. Přesnějšímu datování odpovídá historická kronika, která pochází z Walesu, sepsaná v roce 829 nebo 830. Latinsky napsaná Historia Britonum (,,Historie Britů“), připisovaná velšskému mnichovi jménem Nennius, nazývá Arthura dux bellorum – vojevůdce Brythonských králů, poražených ve 12 bitvách proti spojencům Sasů a Piktů.
V pozdějších legendách, pocházejících z 12. století, byly do příběhu přidány nové prvky. Například Merlinovo mentorování nad Artušem. Anglický spisovatel Sir Thomas Malory sestavil v 15. století jednu z nejslavnějších sbírek o králi Artušovi a rytířích Kulatého stolu.
Čaroděj a prorok Merlin
Největší změnou v nově objeveném textu prošel příběh Merlina. Pozoruhodný je mírně utlumený intimní vztah mezi ním a čarodějnicí Vivian, která také vystupuje pod jinými jmény:
- Vivien
- Nivien
- Nineva
- Paní jezera
Ve většině slavnějších verzí kouzlí Vivian tak, že na jejích intimních místech jsou napsána tři jména, která brání Merlinovi s ní souložit. V některých rukopisech existují méně známé verze. Například to, že tato jména jsou napsána na prstenu. V ,,The Bristol Merlin“ je nejen zcela odstraněna zmínka o Vivianině rozkroku, ale není ani náznak, že by s ní Merlin měl styk.
Merlinův obraz se v průběhu staletí dramaticky měnil. V modernějších verzích artušovských legend je královým moudrým rádcem. Nicméně, v prvních variantách příběhu byl Merlin morálně pochybný kouzelník a věštec, stejně jako odporný, strašidelný malý skřet, jehož otcem byl sám ďábel.
Smysl vyprávění o svatém Grálu nám stále uniká. Možná to nebylo nic jiného než fantazijní blouznění, ve kterém se prolínaly prvky dávných keltských příběhů, dvorské erotiky a nastupujícího křesťanství.
autor: – skm –
foto: pixabay.com (barskefranck,Willgard,pendleburyannette)
Štítky: čaroděj, čaroděj Merlin, historie, kouzelník, král Artuš, legendy, mág, magie, Merlin, rytíři Kulatého stolu, věštec