Geoglyfy Nazca

ARCHIV / SVĚTOVÉ ZÁHADY / TOP články / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 7. 8. 2024

Pokud znáte klasické kruhy v obilí, budou se vám obdobně jevit geoglyfy Nazca, které můžete najít v jižním Peru, nedaleko stejnojmenného města.

Geoglyfy jsou prakticky obrovské kresby, z dálky jevící se jako vyleptané do zemského povrchu na Pampa Colorada, což lze přeložit jako „Barevná pláň” nebo „Červená pláň”, severozápadně od města Nazca v jižním Peru. Malby se rozkládají na ploše téměř 500 kilometrů čtverečních. Většina jich byla vytvořena před více než 2 000 lety lidmi z kultury Nazca a většinou vyobrazují rostliny a zvířata. Najdete zde např. opici (dlouhou asi 11 metrů), kosatku (65 metrů), ptáka připomínajícího kondora (asi 135 metrů), kolibříka (50 metrů), pelikána (285 metrů), pavouka (asi 46 metrů) a různé květiny, stromy a další rostliny. Stejně tak lze vidět geometrické tvary – trojúhelníky, lichoběžníky a spirály.

Objeveny byly ve 20. letech 20. století a od té doby se linie interpretovaly různě, ale jejich skutečný význam zůstává zahalen tajemstvími. Americký historik Paul Kosok pozoroval malby z leteckého pohledu v roce 1941 a vyslovil hypotézu, že byly vytvořeny pro astronomické účely. Maria Reiche, německá překladatelka, která strávila roky jejich studiem a lobováním za zachování, dospěla k tomu, že se jedná o obrovský astronomický kalendář a některé jeho představy zvířat byly vytvořeny podle seskupení hvězd na noční obloze. Roku 1967 však americký astrofyzik Gerald Hawkins nenašel žádnou souvislost mezi změnami nebeských těles a konstrukcí maleb Nazca.

V roce 1997 vytvořil mezinárodní tým archeologů, geografů, archeologů a dalších významných lidí projekt Nasza-Palpa, aby zdokumentoval a analyzoval malby Nazca a řadu jim podobných poblíž města Palpa. Skupina usoudila, že plošiny na jednom konci mnoha obrazů odhalují jejich ceremoniální procesní povahu. Tento důkaz spolu s přítomností fragmentů ústřice trnité v jedné vykopané plošině naznačuje náboženské obřady související s vodou, což v této pouštní oblasti není nepravděpodobné. Malby Nazca jsou přirozeně chráněny suchým klimatem regionu a větrem, který vymetá písek z jejich rýh. V roce 1994 byly dokonce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!