Zvířata, která pomáhala v bitvách

ARCHIV / SVĚT ZVÍŘAT / 8. 7. 2024

Lidé odjakživa vynikali ve hledání různých způsobů, jak se navzájem odpravit. Využití neminulo ani zvířata, která byla využita v různých bojích a bitvách.

Sloni

Tyto tvory pravděpodobně z bitev znáte. Hannibal perfektně využil kavalérii složenou ze slonů během svého vpádu do Itálie, když probíhala druhá punská válka. Skrz Alpy protáhl desítky těchto zvířat. Avšak jakkoli působila tato zvířata jako děsivé obrněné tanky, Římané brzy přišli na to, jak se s nimi vypořádat – stačilo, aby vojsko ustoupilo stranou a slon prošel uvolněným koridorem. Nakonec tak Hannibalovi došli sloni dříve než Římu Římané.

Delfíni

Během 60. let byli delfíni zapojeni v USA i v Sovětském svazu do studené války. Cvičilo je námořnictvo, aby hledali pod hladinou mini a nepřátelské potápěče, a to až do 21. století. Pokud si vzpomenete na rok 2014, kdy Rusko v březnu anektovalo ukrajinskou autonomní republiku Krym, padl pod Rusko právě i ukrajinský program výcviku delfínů.

Krysy

V průběhu historie byly krysy pro různé armády spíše nevítanými hosty, ale zároveň nevyhnutelnými společníky. Hlodavci častokrát likvidovali na námořních lodích zásoby, přenášeli nemoci mezi tábory a živili se na mrtvých tělech. V první světové válce byly zákopové krysy doslova všude, až velitelé museli zakázat krysy střílet, aby náhodou vojsku nedošla munice. Ve 21. století však byla tato zvířata vycvičena k hledání pozemních min, které si každoročně vyžádají stovky životů. Jelikož mají krysy silní čich, dokážou odhalit i miny, které nelze detekovat elektronicky.

Šimpanzi

Dát tvorům, kteří mají téměř lidskou inteligenci, dát zbraň se nezdá jako dobrý nápad, minimálně pokud znáte Planetu opic. Nicméně ve vesmírných závodech sehráli významnou roli. Zatímco Sovětský svaz prakticky prováděl orbitální psí eutanazie, Spojené státy vydláždili cestu astronautům pomocí šimpanze Mercuryho Hamema. Ten dosáhl suborbitálního letu a stal se tak maskotem amerického vesmírného programu. Opičák zemřel v roce 1983 poté, co strávil zbytek života v zajetí. Část jeho ostatků je pohřbena v Muzeu vesmírné historie v Novém Mexiku, Alamogord.

Holubi

Tito ptáci, často přezdívaní jako létající krysy, se využívali jako poslové, a to minimálně od dobytí Galie Caesarem v 1. století před naším letopočtem. Na západní frontě, kde byly telefonní kabely často hlídané a panovalo ticho, nebylo možné posílat jako posli lidi. Proto přišla tato zvířata, aby přenášela životně důležité zprávy až do bojových linií. Nejznámější je poštovní holub Cher Ami, který zachránil téměř 200 amerických vojáků, když doručil zprávu, že na spřátelené jednotky dopadá špatné řízená dělostřelecká palba. V průběhu druhé světové války rozpoznala britská zpravodajská služba MI5 potenciál pro tajnou komunikaci vedenou prostřednictvím holubů. Proto pověřila tým sokolníků, aby hlídkoval britské nebe. Podle odtajněné zprávy po akci se sokolům nepodařilo sestřelit ani jednoho nepřátelského holuba, ale dva byli zajati a uvězněni jako „váleční zajatci”.

Hadi

Vrátíme se na začátek k Hannibalovi, který byl Římany zbit, vyhnán z rodného Kartága a byl nucen hledat útočiště u krále Prusiase z Bithynie. Odhodlání útočit na Řím mu zůstalo, a tak radil Prusiasovi během jeho konfliktu s Eumenem II., vůdcem římského klientského státu Pergamum. Bithiňané postrádali potřebnou lidskou sílu, aby vyhráli na souši, a tak Hannibal doporučil bitvu na moři. Situace se tam moc nezlepšíla, ale Hannibal byl mistrem na „netradiční” praktiky. Jeho tajnou zbraní byli hadi. Nařídil svým mužům, aby ze souše sebrali každého hada, kterého uvidí, a umístili je do hliněných nádob. Pomocí katapultu je pak vrhal na nepřátelské lodě. Bithyňané tak nakonec díky této praktice zvítězili.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit