Zjistilo se, zda zvířata trpí duševními poruchami

ARCHIV / SVĚT ZVÍŘAT / 3. 3. 2025

U lidí je to běžné, ale mohou mít i zvířata problémy se svým duševním zdravím? Závisí to na podmínkách okolo nich a jejich žití.

Poznejte psa Maxe, labradorského retrívra, který miluje zábavu, rád se vozil autem a vítal vesele klienty v kanceláři svého majitele. Jenže když psík dosáhl 16 let, začal se doma pomočovat a přestal dobře v noci spát. Reagoval podrážděně a ignoroval veškeré příkazy, přestože dříve skvěle poslouchal. Začal vykazovat příznaky poruchy nazývané syndrom kognitivní dysfunkce. Ta může postihovat psy i kočky, jakmile začnou stárnout. U psů je to srovnatelné s Alzheimerovou chorobou, vyskytující se u lidí. Stejně způsobuje ztrátu paměti a demenci.

Je třeba pochopit geny zvířat

Pojďme se podívat na Downův syndrom. Jedná se o běžný genetický stav, který komplikuje učení se novým věcem, pamatování informací a rozhodování. Je způsoben změnami na chromozomu, což jsou vlákna v buňkách uchovávající naše geny. Běžně mají lidé 23 párů těchto vláken (chromozomů), ale pokud se někdo narodí s extra kopií chromozomu 21, způsobí to Downův syndrom.

Je třeba říci, že téměř všechna zvířata nemohou mít Downův syndrom, jelikož chromozomy jsou u nich uspořádány jinak než u lidí. Nicméně naši nejbližší příbuzní, a to opice, mají geny organizované podobně. A také u nich byly pozorovány velice podobné stavy jako u Downova syndromu. Kanako, samice šimpanze narozená ve výzkumném zařízení v Japonsku, měla potíže se zrakem a srdcem způsobené nadbytečným chromozomem. Bohužel se nedalo přesně určit, jestli i problémy s učením byly způsobené tímto, jelikož šimpanzice špatně viděla, což ztěžovalo testování. Přesto se ráda stýkala s ostatními šimpanzi a prožila dlouhý a spokojený život v přírodní rezervaci.

V divočině se pravděpodobně také někdy šimpanzi narodí s genetickými stavy, podobnými jako u Downova syndromu. Ovšem podmínky, které jsou s tím spojené, ztěžují přežití ve volné přírodě, stejně jako když se třeba narodí s jinak vyvinutým srdcem nebo končetinou. Kanako mohla žít zdravě kvalitně díky pomoci lidských ošetřovatelů a veterinární péči.

Jak zvládat traumata a stres

I zvířata, která se narodí zdravá, mohou časem trpět na duševní zdraví. Například když si voják projde život ohrožující situací a vyvine se mu  posttraumatická stresová porucha, může se to samé stát i u vojenských nebo policejních psů. Psi s PTSD mohou až nezdravě lpět na svých majitelích, lekat se při běžných zvucích, nebo se chovat panicky a vystrašeně. Veterinář může pro takový stav předepsat léky proti úzkosti, které pomohu psům zůstat v klidu i během nepříjemných událostí, jako jsou bouře či ohňostroje. Majitel může zvolit i behaviorální léčbu.

K psychickým potížím může přispět u každodenní stres. Zvířata držená v zajetí v zoo, na farmách nebo ve výzkumných centrech mohou cítit stres z hluků, špatné teploty nebo neschopnosti aplikovat své přirozené chování. Logicky, každý tvor má určité povahové rysy. Tučňáci plavou, surikaty hrabou, paviáni se druží a hroši se váli v bahně. Jakmile zvířata v těchto možnostech omezíte, budou psychicky trpět. Ve většině případů se samozřejmě pracovníci snaží poskytnou co nejlepší prostředí – předměty a struktury stimulující mysl zvířat.

Jak podpořit mazlíčka

Někdy poznáte známky stresu rychle. Zvířata mohou chodit sem a tam, trávit dny někde zalezlá, nebo být až neobvykle agresivní. Časté nemoci nebo hubnutí také poukazují na špatný duševní stav. Určité hormony, nazývané kortikosteroidy, lze zaznamenat ze vzorku exkrementu, aby člověk přišel na to, zda je zvíře pod velkým stresem. I mazlíčci žijící v milujících domovech mohou trpět na duševní zdraví. Někteří bojují s úzkostí z odloučení, což je extrémní strach z toho, že budou majitelem ponechání o samotě. Nedostatek duševní nebo fyzické aktivity též může vyvolat úzkost.

Ať už vezmete pejska do parku, aby si zaběhal a potkal se s jinými psy, nebo s nimi hrajete hry, kdy schováváte pamlsky. Zaměstnat zvířata je zkrátka dobré. V horších případech by měl pomoci veterinář nebo i zvířecí psychiatr.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Покупаю на MagBo - берегу свое бабло! ai powered application management services