Za třicetiletou válkou stojí peruánský vulkán

ARCHIV / SVĚTOVÉ ZÁHADY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 30. 12. 2022

Vulkán Huaynaputina, nacházející se u jezera Titicaca, je zřejmě v pozadí pohnutých událostí v průběhu 17. století na severní polokouli.

Před svou erupcí byla sopka celkem nízkou horou. Probudila se roku 1600. Její výbuch byl velice silný, láva se rozlila až na vzdálenost 120 km, přičemž zabila asi 1 500 místních obyvatel. Do atmosféry se dostalo více než 11 krychlových kilometrů popela a lávy, což je o mnoho více než při výbuchu sopky Krakatoa v jihovýchodní Asii v roce 1883.

Vědci Kalifornské univerzity Kenneth L. Verosub a jeho student Jake Lippman podrobně analyzovali historické události, když vulkán vybuchl. Došli k závěru, že se na severní polokouli prudce ochladilo – prach a popel zakryl nebe a způsobilo to rozsáhlé podnební změny, které vyvolaly sociální nepokoje.

Způsobené změny

Například v Anglii ještě 24. dubna 1601 napadlo nebývalé množství sněhu. Následující zima zde byla nebývale krutá, trvala od listopadu až do konce dubna, s častým a velmi hustým sněžením.

Téhož roku bylo léto v Rusku tak deštivé, že skoro všechny úroda uhynula. Chlad trval celé 3 roky. Cena obilí se 10krát zvýšila, a tak nastal hlad a selské povstání. Rok 1601 se stal nejchladnějším rokem za šest století a jeho dopady na zemědělství i zdraví přispěly k úmrtí 2 milionů lidí, tedy celé jedné třetině tehdejší populace a země.

Celé Švédsko bylo pokryto sněhem, což způsobilo rekordní záplavy a špatnou úrodu. Ve Francii se zase neurodilo víno a zbylé dozrálo pozdě.

Zimy však pokračovaly. Další krutá anglická zima nastala na přelomu let 1607–1608. Stromy uhynuly kvůli krutosti a délce mrazu. V roce 1609 začaly kruté mrazy v Anglii už v říjnu a následovala další náročná zima. Už 29. září roku 16010 zuřily v celé Anglii sněhové vánice, které neměly v nedávné historii obdoby. Léto bylo vlhké a studené, se záplavami. Takto kruté doby pokračovaly až do roku 1618, kdy nashromážděné problémy vygradovaly. V Evropě začala třicetiletá válka.

 

autor: – skm –
foto: commons.wikimedia.com
pixabay.com


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit