Vybuchla havajská sopka Kilauea

ARCHIV / KURIOZITY / TOP články / 17. 2. 2025

Minulý týden, konkrétně v úterý 11. února, vybouchla sopka Kilauea, která se nachází na Havaji. Lávu vyvrhovala až 100 metrů vysoko!

Zatímco sopka chrlila lávu, zdejší úředníci varovali především pře vulkanickým plynem, který by mohl mít vliv na okolí. Podle zpráv minulý týden v úterý 11. srpna vychrlila sopka Kilauea, která se nachází na havajském Big Islandu, obrovskou fontánu lávy, dosahující až 100 metrů, což je výška malého mrakodrapu. Vyvrhovaná láva je součástí právě probíhající erupce, jež začala už 23. prosince loňského roku. Nejnovější sopečná aktivita patří už do deváté epizody eruptivní aktivity. Ty vypukla poté, na na dno kráteru Halema’uma’u v úterý ráno začala proudit láva.

Kilauea je nejmladší a nejaktivnější sopkou, stojící na Velkém ostrově, na kterém stojí ještě další 3 aktivní sopky; Mauna Loa, Mauna Kea a Hualalai. Přibližně 30 minut poté, co začala v úterý erupce, vychrlila se velká fontána lávy ze severního průchodu kaldery na vrchu a dále tekla do kráteru. Jak činnost pokračovala až do noci, lávové proudy se zmenšovaly a dosahovaly už „jen” 50 až 60 metrů. I když jsou tyto lávové fontány stále vysoké, včetně té 100metrové, nejsou nejvyšší, jaké Kilauea zažila. Roku 1959 podle zdrojů vychrlila sopka „úžasnou a děsivou” lávovou fontánu o neuvěřitelné výšce 580 metrů nad svých průduchem. Ale i nynější úterní erupce způsobila potíže, to je jasné.

Místní zdroje uvádí: „Velké výšky, jakých lávové fontány dosahují v poslední epizodě erupce, představují hrozbu pro zařízení umístěná okolo sopky. Kolem postavené kamery mohou tát a začít se deformovat, pokud budou lávové fontány dostatečné, aby na ně dosáhly.” Devátý výbuch lávy trval 22,5 hodiny a skončil ve středu 12. 2. Předchozí erupce trvaly mezi 13 hodinami až 8 dny, přičemž mezi nimi byly pauzy 16 hodin až 12 dnů.

Nebezpečí pro okolí

„Momentálně jsou největší hrozbou emise ze sopečných plynů a větrem naváté sopečné sklo. Obojí může mít neblahý dopad na nedaleký národní park Hawai’i Volcanoes a další okolní místa,” varují místní úřady. Sopečné sklo, v originále Pele’s Hair, má svůj název po havajské bohyni ohně a vulkánů. Tvoří se, když bublinky plynu na povrchu lávy popraskají, což způsobí, že se bublina při chladnutí natáhne do dlouhého a ostrého vlákna připomínající sklo. To pak může skončit třeba v pitné vodě, farmářských půdách či v systémech zachytávajících dešťovou vodu.

Dalších nebezpečím vzniklým z erupce je sopečný plyn, který se skládá z vodní páry, oxidu uhličitého a oxidu siřičitého. Ten může v atmosféře vytvářet mlhavý sopečný smog, jinak přezdívaný jako „vog”. Oblast okolo okraje kráteru Halema’uma’u zůstává pro veřejnost uzavřená už od konce roku 2007, kdy byla zjištěna nestabilita stěn kráteru, pukání země a pádů skal, což způsobuje zemětřesení. Návštěvníci mohou erupci pozorovat z několika vyhlídek, které jsou podél kráteru Rim Drive v národním parku Hawaii Volcanoes, případně on-line ZDE na webu.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Покупаю на MagBo - берегу свое бабло! ai powered application management services