Jak to bylo s Titanikem

ARCHIV / KURIOZITY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 15. 4. 2022

Pravděpodobně si nyní řeknete: „Titanik znám a vím o něm už všechno. Jak velká to byla katastrofa, znám i záhady ,které provázely jeho zánik a potopení.” Ale o tom dnes řeč nebude.

„Titanic” je také celosvětově známý film, jenž je považován za skutečný světový poklad. Alespoň jednou ho musí vidět každý. Jde o příběh velkolepé lásky, kvůli které není děsivé ztratit život. Lásky, jež se rozhořela mezi lidmi odlišného společenského postavení a nebyla jim přána – Jackem a Rose. A přesto, že už uplynulo více než 25 let od vzniku filmu (1997), má toto mistrovské filmové dílo stále neprozkoumaná zákoutí a tajemství, o nichž bude zajímavé se něco dozvědět.

Chlapec s kolovrátkem

Na samém začátku onoho slavného dramatického snímku je scéna, ve které točí dítě kolovrátkem na palubě samotné lodi Titanik. Zajímavostí je, že James Cameron (1954) tuto scénu vytvořil s jedinečnou přesností podle pravdy, protože v rukou měl fotografii, kde jistý chlapec stojí na palubě skutečného parníku a doopravdy si hraje s touto hračkou.

Snímek málem neměl hudbu

Kdyby nic jiného, každému se při vyslovení názvu filmu vybaví alespoň hudba, která ho provází. Někdy z ní naskakuje až husí kůže.

Jenže původně se snímek měl obejít bez hudebního doprovodu. Když James Cameron koncipoval svůj grandiózní „Titanic”, který mimochodem v realitě stál mnohem více než skutečná loď, řekl, že k filmu žádný hudební doprovod nechce. Zvukový inženýr James R. Horner (1953-2015), jehož otec byl mimochodem rodák z českých Holic, však byl přesvědčen o nutnosti soundtracku. Hudbu proto tajně nahrál spolu se Celine Dion (1968) a kazetu následně poslal režisérovi. Až po poslechu výsledné skladby se skvělý režisér rozhodl, že ji přece jen do svého filmu přidá. Naštěstí.

37 sekund

Dnes vědci stále nedospěli ke společnému názoru na to, kolik času ve skutečnosti uplynulo od chvíle, kdy byl objeven ledovec, až do okamžiku, než se s ním Titanik srazil. Podle některých propočtů, které jsou ve světě nejrozšířenější, však tato doba trvala pouze 37 sekund. Díky těmto údajům mohl James Cameron natočit ledovou scénu svého filmu, přičemž se postaral o to, aby trvala přesně oněch 37 sekund jako v realitě.

Čest mrtvým

Mohli jste si všimnout, že režisér James Cameron je člověk extrémně dbalý na detaily. Je to dáno nejen jeho osobností, ale i samotnou přípravou filmu. V roce 1995, dva roky před uvedením filmu Titanic, provedl režisér osobně 12 ponorů s batyskafem, aby se podíval na potopený parník. Právě po těchto ponorech prohlásil, že nemá žádné právo udělat chybu, protože tento film je poctou všem obětem.

„Titanic” je film, který si vyžaduje respekt nejen kvůli herectví, atmosféře nebo zápletce, ale také kvůli kolosální práci filmového štábu, stejně jako práci skvělého režiséra Jamese Camerona, jenž znovu vytvořil skutečný příběh, nešetříce vlastními silami a zdravím.

autor: – skm –
foto: commons.wikimedia.org
pixabay.com (David_Do)


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit