Jak některá města získala své přezdívky

ARCHIV / KURIOZITY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 26. 6. 2024

Mnohá velká města si nesou své vlastní přezdívky na základě určitých aspektů nebo věcí, které se v nich odehrály. Pojďme se podívat, jak to tedy je. 

New York City aneb „Velké jablko”

Toto americké město nemá jen jednu přezdívku, ale více. „Město, které nikdy nespí” nebo „Gotham”. Avšak nejznámější označení města je nejspíše „Velké jablko”. Použití této zvláštní fráze bylo zaznamenáno na počátku 20. století, ale populární se stala ve 20. letech, kdy John J. Fitz Gerald, sportovní pisálek, založil sloupek o koňských dostizích, který nesl jméno „Around the Big Apple”. Přezdívka města se však skutečně ujala až během turistické kampaně v 70. letech, kdy se také stala synonymem pro město New York.

Ženeva jako „Hlavní město míru”

Jedná se o druhé nejlidnatější švýcarské město a je známé právě svou diplomacií. Ženeva je domovem evropského ústředí Organizace spojených národů, ale je také místem, kde byly založeny mezinárodní organizace, např. Červený kříž, a kde došlo k podpisu Ženevské konvence, což byla série smluv o zmírnění dopadů války na vojáky a civilisty. Proto si město vysloužilo přezdívku „Hlavní město míru”.

Toronto alias „Blátivý York”

Tato přezdívka města by se možná spíše hodila lépe na New York, když prší. Ale jedná se o označení Toronta v Kanadě. Dnes už není tak oblíbené, jako bývalo kdysi, ale odkazuje na dobu v historii města, kdy neexistoval žádný kanalizační systém nebo kanalizace jako taková. Popis „Blátivý” je tedy více než doslovný. Označení „York” zase pochází z doby, kdy bylo Toronto poprvé kolonizováno a neslo název „Town of York” na počest prince Frederica, vévody z Yorku. Dnes tedy přezdívka představuje raná léta kanadského města.

Las Vegas jako „Město hříchu”

Živé americké město je známé pro svůj noční život a kasina. Každoročně ho navštíví více než 40 milionů turistů, aby si dopřáli hazard, pití a oslnivé show. Někteří putují i mimo město, kde zaplují do legálně provozovaných nevadských nevěstinců, nebo se nelegálně oddají v rámci městských hranic. Las Vegas je obecně často využívané jako svatební destinace, jak pro předem naplánované svatby, tak i pro ty nečekané. Není tak překvapením, že si vysloužilo přezdívku jako „Město hříchu”, protože jak se říká: „co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas”.

Ushuaia aneb „Konec světa”

Jestliže budete cestovat směrem na jih, a vezmete to skrz Jižní Ameriku, můžete se dostat do města Ushuaia v argentinské oblasti Patagonie. Běžně se označuje jako nejjižnější město světa, a tak si vysloužilo přezdívku „El Fin del Mundo”, tedy „Konec světa”. Zajímavé je, že ve skutečnosti se reálně ještě více na jihu nachází Puerto Williams, menší chilská osada, ale přesto přezdívka pro město Ushuaia stále zůstává.

Bombaj alias „Město snů”

Bombaj je se svou populací okolo 18,4 milionu obyvatel jedním z nejlidnatějších měst Indie. Není to pouze finanční centrum, ale také domov Bollywoodu, jednoho z nejpopulárnějších filmových odvětví, díky čemuž je z města opravdu přitažlivé místo pro bydlení. Je v něm mnoho příležitostí, a proto si vysloužilo přezdívku jako „Město snů”.

Sydney aneb „Přístavní město”

Sydney leží na jihovýchodním pobřeží Austrálie a své polohy dobře využívá. Nejen dříve, ale i dnes si zachovává význam jako přístavní město na počest svých prvotřídních nemovitostí. Lidé v něm rádi vyráží na pláž, aby mohli surfovat, nebo se potápět, a jedna z nejznámějších budov, Opera v Sydney, se nachází přímo v přístavu.

Káhira jako „Město tisíce minaretů”

Nejde jen o největší město Egypta, ale také o jedno z největších na Blízkém východě. Je známé bohatou historií a funguje jako centrum filmového a hudebního průmyslu celé oblasti. Káhira je také známá svou islámskou architekturou, a proto se často označuje jako „Město tisíce minaretů”. Minarety totiž mají v islámu důležitou roli – jsou to tradiční věže, z nichž jsou muslimové pětkrát denně svolávání k modlitbě.

Paříž alias „Město lásky”

Možná je to tím, že francouzština je považována za jazyk lásky, nebo romantickými procházkami podél řeky Seiny, ale Paříž se zkrátka proslavila jako „Město lásky”. Odedávna přitahovala zamilované páry a jedince toužící po lásce, umělce i spisovatele. Lásku lze najít všude, od útulných kaváren až po most plný zámků, které se na něj začaly připevňovat ve 21. století, aby páry demonstrovaly svůj vzájemný závazek.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit