“Summit

Největší pařížský hřbitov: duchy se jen hemží

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / Duchové / PARANORMÁLNÍ AKTIVITY / TOP články / 20. 5. 2024

Père Lachaise je největší pařížský hřbitov, jehož plocha zabírá přes neuvěřitelných 430 000 m², a najdeme na něm asi 70 tisíc hrobů.

Hřbitov založil roku 1804 Napoleon I. Bonaparte a zpočátku se stal zejména místem posledního odpočinku lidí z vyšších společenských kruhů. Tomu odpovídá i jeho výzdoba. Tehdejší správce hřbitova na něm nechal umístit pomníky, sochy a náhrobky, zkonfiskované církvi a šlechtě. V roce 1806 sem prý byla přemístěna i rakev s ostatky manželky Jindřicha III., objevená při bourání starého kláštera poblíž náměstí Vendôme. Na hřbitově se údajně často zjevují duchové takových umělců, jako je kupříkladu Edith Piaf, kterou tady prý často vídají i strážci zdejšího hřbitova.

Příběh zamilovaných

K místu se váže i známý romantický příběh milenců. Mladá žena Héloïse se zamilovala do Abelarda a otěhotněla. Abelard však byl jejím učitelem, což se neslučovalo s tehdejší morálkou. Oba milenci utekli, ale Héloïsin otec poslal dva muže, aby je našli. Héloïse byla po zbytek života i se synem uvězněna v klášteře a Abelard tak byl od rodiny odříznut. Nejsilnější však byla láska, a tak si dál psali. Když zemřeli, byli pohřbeni bok po boku v otcově domě na Ile de la Cité v Paříži hned vedle katedrály Notre-Dame. Legenda praví, že Abelardovo bezvládné tělo otevřelo svou náruč, aby přivítalo svou milovanou. Jejich ostatky byly převezeny do Père Lachaise do nádherného mauzolea.

Hřbitovní bílá paní

Jak již bylo zmíněno, hřbitov má také pověst místa, kde velmi často dochází k paranormálním jevům a setkáním s duchy. Nelze zde přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže, odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, že sepsala závěť, která podle jejích podmínek uváděla, že své jmění odkáže muži, který bude 365 dní a 365 nocí bdít u jejího těla v hrobě. Je známo, že se o to pokusili 3 muži, ale všichni nešťastníci se zbláznili. Bílá paní, jak se jí přezdívá, tak prý nadále bloudí po hřbitově, údajně aby přilákala další odvážné kandidáty.

Někteří místní badatelé se domnívají, že hraběnka Stroganovová mohla být upírka. K tomu je mimo jiné vede datum hraběnčina úmrtí 18/1818. Tři osmičky je prý symbol upírů a čtyři vlčí hlavy, které obklopují mauzoleum, opět údajně odkazují na upíří symboliku. Jedná se pouze o fantazii některých badatelů, nebo je na celé této záležitosti i zrnko pravdy?

Známý spiritista

Na hřbitově také najdeme hrob Hippolyta Rivaila, narozeného v roce 1804 v Lyonu. Komu toto jméno nic neříká, možná bude znát jméno Allan Kardec. Toto jméno si vybral podle jednoho svého minulého života, kdy prý žil jako druid. Alespoň tak mu to údajně sdělil duch jménem Zefiro. Roku 1855 Kardec navštívil spiritistickou seanci a na základě tohoto zážitku se stal přesvědčeným spiritistou. Také se rozhodl spiritistické fenomény systematicky prozkoumat a popsat. Své práce o spiritismu publikoval právě pod jménem Allan Kardec. Zúčastňoval se komunikačních sezení se zesnulým. Mezi jeho „klienty” patřili velmi slavní lidé, například Victor Hugo a otec Sherlocka Holmese, sir Conan Doyle.

Duch zpěváka 

Je zde také možné potkat ducha slavného hudebníka, spoluzakladatele skupiny The Doors, Jima Morrisona. V roce 1997 během cesty do Paříže navštívil rockový historik Brett Meisner Morrisonův hrob a požádal přítele, aby ho vyfotil před hrobem jeho idolu. Když však fotografii předložil jednomu ze svých asistentů, učinil překvapivý objev. Na fotografii se za Brettem Meisnerem objevuje bytost oblečená v bílém, která je nápadně podobná právě Jimu Morrisonovi. Tento snímek byl opakovaně prozkoumán, avšak nebyl na něm objeven žádný podezřelý zásah nebo snad nějaké speciální efekty. Je tedy jasné, že tato fotografie je více než znepokojivá. Obrázek je dohledatelný na internetu, a tak můžeme posoudit jeho pravost rovněž i my.

autor: Petr Matura
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit