Jak funguje dětský mozek

ARCHIV / KURIOZITY / TAJEMNO A EZOTERIKA / TOP články / 3. 5. 2024

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje dětský mozek v prvních letech? Rané období překypuje růstem a transformací a doslova ho lze nazvat zázrakem. 

Dětský mozek se přece jen od toho dospělého liší v mnoha ohledech. První roky života jsou klíčové pro správný start cesty každého človíčka. V dětském mozku probíhá mnoho složitých procesů a utváří se do podoby, která nás pak provází po celý život. Přinášíme proto 6 zajímavých faktů, které možná o vývoji dětského mozku nevíte.

1) Většina růstu mozku probíhá do prvních 5 let

Někoho to možná překvapí, ale mozek novorozence se do 5 let rozšíří téměř na 90 % velikosti dospělého jedince, a to i přesto, že je po narození veliký asi jen jako čtvrtina dospělého mozku. Tím to ale teprve začíná. V prvních letech je dětský mozek velice aktivní a každou sekundu vytváří více než milion nervových spojení. Tato spojení ovlivňují budoucí učení, chování a zdraví, doslovně formulují budoucí JÁ dítěte.

2) Klíčem k růstu a úspěchu jsou pozitivní interakce

Naše interakce s dětmi mohou značně pomoci řídit tento pozoruhodný růst, pokud jsou pro dítě pozitivní. Jednoduché aktivity, jako je čtení, malování si s dítětem nebo zpívání, mohou posílit nervová spojení a podpořit tak kognitivní růst. Hraní si s dětmi a naše zapojení do jejich imaginárních světů má také obrovský vliv. Bylo zjištěno, že vysoce kvalitní vzdělávání v raném dětství může významně ovlivnit úspěch dítěte v životě. Je to podobné, jako když z drobného semínka časem vyroste bujný a statný strom.

3) Silný vztah rodiče s dítětem je zásadní pro sociální rozvoj

Nyní si povíme něco o tzv. teorii připoutání, která se zaměřuje na emocionální vazby. Ty si děti vytváří se svými rodiči během svých raných let. Vazby výrazně ovlivňují jejich sociální a emocionální růst. Jednoduše řečeno, důsledná a láskyplná péče vytváří bezpečnou vazbu, podporuje pozitivní vnímání sám sebe a zdravý přístup k učení. Naproti tomu nedůsledná péče může mít za následek nejistý vztah, který může bránit emočnímu vývoji dítěte. Proto tato raná pouta hrají klíčovou roli při utváření dětské budoucnosti.

4) Malé děti spí hlavně díky učení

Většina dětí, i když se zdá, že srší energií, reálně tráví asi polovinu dne spánkem (i když to má každé dítě jinak a samozřejmě jsou i tzv. nespáči). Ale nenechte se i tak zmást, mozek dítěte nemá během spánku pauzu, naopak. Zatímco si dítko poklidně podřimuje, jeho mozek je zaneprázdněn tříděním vzpomínek a vstřebáváním zážitků dne, čímž dále posiluje nervové dráhy. To jen zdůrazňuje, jak zásadní je dobrý spánek pro mozek a jeho zdravý vývoj.

5) V prvních 3 letech nemá dítě dominantní část mozku

Možná už jste slyšeli o tom, že někteří lidé používají spíše svůj „levý mozek”, jiní zase naopak ten „pravý mozek”. Obecně rozlišujeme levou a pravou hemisféru a jako dospělí jsme vždy na jednu více zaměření. U malých dětí je to však trochu jinak. Používají obě strany svého mozku, a to přibližně až do věku tří let, kdy se teprve mohou začínat přiklánět na jednu stranu více. Právě to je důvodem, proč jsou malé děti tak úžasnými vypravěči a koumáky, jelikož jim mozek pracuje krásně vcelku.

6) Malé děti se extrémně dobře učí jazyky

Jedním z mimořádných zázraků raného dětství je přirozený talent pro jazyk. Je pozoruhodné, jak malé děti dokážou rozlišovat mezi různými zvuky a jazyky, což je pro dospělého jedince často výzvou. Proto je dobré využít tohoto talentu a už malé děti seznamovat s různými jazyky již v raném věku. Jsou to hotoví lingvisté, kteří s lehkostí zachycují zvuky a struktury mluvy.

Dětství je dobou zázraků

Nahlédnout do těchto faktů, které dětský mozek skýtá v prvních letech života, je jako odhalovat skryté zázraky. Rané období je semeništěm rychlého vývoje, kdy každé dítě mapuje svůj jedinečný život plný milníků a objevů. Jako dospělí můžeme hrát zásadní roli při vedení a péči o tento růst. Děti nejsou jen naší budoucností, ale i přítomností a vzrušující současností, která každým dnem roste a učí se. Proto buďte s dětmi, věnujte jim aktivní čas, kdy odložíte telefon a budete přítomni jen pro své dítě.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit