Před 966 lety vznikla jedna z nejslavnějších mlhovin, Krabí mlhovina. Exploze, po které vznikla, byla viditelná i během dne. Světlo z výbuchu k nám dorazilo v roce 1054.
Supernova, hvězda asi 10krát hmotnější než naše Slunce, která se nacházela v souhvězdí Býka, náhle vzplála a vznikla tak nádherná exploze, která byla viditelná i během dne, asi jako Venuše na ranní obloze. Údaje o tomto úkazu se zachovaly v zápisech čínských a arabských učenců. Musela být tedy viditelná i u nás.
Asi 23 dní v dubnu a květnu roku 1054 byla exploze pozorovatelná i během dne, ale pak v červenci náhle pohasla, přestala být viditelná ve dne, a o rok později nadobro zmizela z oblohy. Je otázka, jak se cítili lidé té doby. Vzhledem k tomu, že v té době převládaly různé pověry, způsobila tato exploze mezi obyvatelstvem obrovský rozruch. Pravděpodobně jí byly dokonce připsány nějaké předpovědi a neblahá znamení.
V roce 1731 se astronom John Bevis mlhovinu objevil při pozorování dalekohledem. Dnes víme, že mlhovina je vzdálena od Země 6 300 světelných let, její průměr je 13 světelných let a rychlost její expanze je stále 1 500 km/s. Ve středu mlhoviny zůstala z obrovské supernovy už jen superhmotná neutronová hvězda, která má průměr jen 30 kilometrů. Tato hvězda vyzařuje jak gama paprsky, tak rádiové vlny. Jak již bylo řečeno, mlhovinu lze obdivovat již v primitivních dalekohledech s průměrem čočky 100 mm nebo více.
Je ji možné nejlépe pozorovat na podzim a v zimě. To znamená, že sezóna jejího pozorování již probíhá. Takže pokud již máte dalekohled nebo se jej chystáte zakoupit, pak je čas se na ni podívat! Zde se můžete podívat na Krabí mlhu v dalekohledu.
autor: – skm –
foto: NASA, ESA, CSA, STScI, T. Temim (Princeton University) / CC / Creative Commons
Štítky: exploze, hvězda, hvězdná exploze, John Bevis, Krabí mlhovina, mlhovina, Slunce, vesmír