Čarokrásný svět mandal

TAJEMNO A EZOTERIKA / 8. 2. 2019

Kdybyste se začali pozorněji dívat okolo sebe, zjistili byste, že náš svět je plný skryté symboliky, jedinečných kruhových obrazců, které vyzařují jedním slovem krásu. Pojďte s námi nahlédnout do jejich středu…

Mandaly jsou harmonizující a léčivé obrazce, které často mívají kruhový tvar. Můžete si je namalovat sami, koupit v obchodě nebo je najít v přírodě. Originální mandaly jsou všude okolo nás – v pavoučí síti, oční duhovce, letokruhu stromu, vločce sněhu, vesmíru, rozříznutém pomeranči, každé buňce rostlin i živočichů. Dokonce i naše planeta je nádhernou mandalou. Nejznámější jsou budhistické kruhové obrazce a často na ně narážíme v knihkupectví nebo esoterických obchůdcích. Pravdou ale je, že mandaly provázely všechny civilizace světa a patří nám všem.

Hádanka neviditelného středuNejkrásnější mandaly tvoří sama příroda

Slovo mandala v sanskrtu znamená kruh i střed. Všechny mandaly mají jedno společné – vycházejí přímo ze středu kruhu. Rüdiger Dahlke, autor knihy Mandaly světa tvrdí: „Zákonem světa je pohyb, zákonem středu je klid. Náš život je jeden ustavičný tanec okolo středu, neustálé kroužení okolo něčeho neviditelního, jedinečného.“ Mandaly slouží mimo jiné i jako meditační pomůcka, je to obraz, který reprezentuje vnější, viditelný svět v kruhu, i neviditelný vnitřní svět, který se skrývá ve středu mandaly. Mandaly vypadají jako živé, při pohledu na ně mnohdy máme pocit jakoby se hýbaly. Lidé, kteří věří v jejich magickou moc tvrdí, že jsou to zářiče, které vyzařují velké množství pozitivní energie. Mandalu si podle nich dokáže namalovat každý sám, stačí jen myslet pozitivně a začít kreslit od středu.                                       Krásné mandaly jsou všude okolo nás

Úžasné účinky na psychiku
Jako užitečné pomůcky je shledal i známý psycholog Carl Gustav Jung, který mandaly využíval pro sebe i své klienty. Zjistil, že jejich kreslení vyjadřuje vnitřní já každého člověka, jeho nejniternější myšlenky i pocity. Důležité bylo podle něj jen jedno – při malování nepřemýšlet a kreslit bezmyšlenkovitě. Podle poznatků Junga představuje vrchol mandaly emoce, které jsou ve vědomé mysli a spodní čast mandaly prozradí myšlenky a pocity z hlubokého nevědomí. Jungovi se podařilo oprášit vědomosti a zkušenosti našich předků a díky němu se do západní civilizace se opět začaly šířit staré, dávno zapomenuté tradice. Chcete si ji namalovat i vy?

Foto: Shutterstock


Štítky: , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit