Teotihuacán je starobylé místo, jehož okolnosti zničení nejsou jasné. Národ, který ho stvořil, je zcela neznámý. Nikdo nenašel ani vysvětlení toho, co stálo za náhlým úpadkem města.
Tajemný původ
Tajemný, obrovský Teotihuacán – jedno z nejzajímavějších archeologických nalezišť v Americe – zůstává historickým tajemstvím. Nachází se v údolí Mexico City, asi 40 km severně od hlavního města, na centrální náhorní plošině. Teotihuacán poprvé osídlili kolem roku 150 př. n. l. Předpokládá se, že na vrcholu svého rozvoje byl s největší pravděpodobností největším městem Nového světa. Žilo v něm od 150 000 do 200 000 obyvatel. Mnoho archeologů nesouhlasí s tímto datováním. Někteří naznačují, že město vzkvétalo od roku 1500 do 1000 př. n. l. Jiní navrhují pozdější období – od 100 př. n. l. do 700 n. l., ale existují i vědci, kteří věří, že Teotihuacán je ještě mnohem starší.
Malá, masivní kamenná socha, stovky malovaných nástěnných maleb, zobrazujících válečníky, to vše se shoduje s obdobím úpadku a poté zničením města. Stálo zde mnoho pyramid, a bylo zde mnoho velkých veřejných prostranství. V té době se město rozčlenilo do pravidelné mřížky. Nikdy předtím v Novém světě taková struktura města neexistovala. Archeologické nálezy neposkytují jednoznačné odpovědi týkající se záhadných lidí, kteří Teotihuacán postavili a vládli zde. Nebyly nalezeny ani žádné psané dokumenty, které by osvětlily jeho minulost.
Není ani známo, jaký byl původní název města. Jméno Teotihuacán – „místo bohů” nebo „místo, kde se bohové narodili”, mu dali Aztékové, mluvící jazykem Nahuatl, a to až několik století po zániku města kolem roku 550 n. l.
Původ jména
Jméno Teotihuacán může souviset s mýty o stvoření Nahua, spojenými s Teotihuacánem. Aztékové věřili, že bohové vytvořili v Teotihuacánu vesmír se Sluncem a Měsícem, a že motivy a symboly města si Aztékové osvojili jako své vlastní. Nejznámější z mezoamerických božstev byl Quetzalcoatl, Opeřený had, a v aztéckém panteonu byl bohem oblohy, spojeným s větrem a vzduchem, ale hlavně bohem stvoření a moudrosti.
Středoamerické mýty říkají, že svět prošel čtyřmi cykly neboli „Slunci”. Lidé žili v Pátém Slunci, které už bylo staré, takže konec světa mohlo každou chvíli ohlásit velké zemětřesení. Ve snaze oddálit katastrofu obětovali tisíce lidí. V pyramidě Slunce byly v rohu každého stupně nalezeny kostry dětí a pod chrámem Quetzalcoatl objevili archeologové tři jámy, také s kostrami.
Jeho domnělý vzhled
Z Teotihuacánu pochází také nejpůsobivější vyobrazení Opeřeného hada, a to z doby 400 let před vyobrazením v Palenque, a téměř 1 000 let předtím, než bylo vidět v Tule nebo v Chichen Itza. Teotihuacán byl zřejmě důležitým poutním místem. Objevily se stovky chrámů a oltářů. Slavnostní komplex, který se nacházel v centru města, sestával z více než 100 svatyní a obřích pyramid, seskupených kolem centrální severojižní silnice, známé jako Alej mrtvých. Teotihuacán zmapoval René Millon, emeritní profesor antropologie v Rochesteru, jako součást mnohaletého projektu. Pod jeho vedením mezinárodní tým vědců sestavil jeho první úplnou mapu tak, jak vypadal na přelomu letopočtu, před 2 000 lety.
Pyramidy města jsou obrovské. Pyramida Slunce je největší budovou v Teotihuacánu. Jeho základna je 235 metrů dlouhá, dosahuje výšky 65 metrů. Kdysi dávno stával na vrcholu pyramidy chrám, ale byl odstraněn. Mocné město přímo ovládalo většinu centrálního Mexika, a mělo vliv na ještě větší území, ale nedostatek písemných dokumentů činí hierarchickou strukturu Teotihuacanu neznámou.
Vládci pravděpodobně žili v palácích uvnitř Citadely (Ciudadela). Citadela byla velkým komplexem, který tvořil náboženské, politické, správní a vojenské centrum města. Ve zbytku města objevili archeologové stovky dílen, z nichž mnohé vyráběly keramiku a předměty z obsidiánu. Ne každý žil ve městě pohodlně; bylo nalezeno mnoho slumů a stovky malovaných nástěnných maleb, ale jen velmi málo řezbářských prací do kamene.
Asi v roce 750 n. l. byl Teotihuacán zničen, spálen a vypleněn. Nikdy ho nikdo neobnovil; některé z ruin však stále obývali nelegální osadníci. Aztékové postupně zvyšovali svou moc v regionu, a tajemné město Teotihuacán zůstal důležitým poutním místem až do jejich pádu v roce 1521.
autor: – skm –
foto: Pixabay
Štítky: Amerika, archeologické naleziště, Aztékové, město, Mexiko, Nahua, národ, tajemství, Teotihuacan, záhada