Skutečně se protiklady ve vztazích přitahují?

ARCHIV / KURIOZITY / 11. 10. 2024

Jakmile jde o lásku a lidské vztahy, obecně se traduje, že se protiklady přitahují. Nicméně je to skutečně pravda?

Ale je tomu skutečně tak? V životě je to naopak: spousta výzkumů za několik posledních let ukázala, že lidé mají spíše tendenci chodit s lidmi, kteří jsou jim podobnější než s protiklady. Lidé se společnými rysy mají větší pravděpodobnost, že se budou dlouhodobě přitahovat, což napomáhá ke dlouhodobému vztahu. Páry s rozdílnějšími názory jsou výjimkou, naopak podobnost je přitažlivější a hraje klíčovou roli ve všech fázích vztahu. Výzkumníci zkoumají osoby, kteří hledají stejné vlastnosti a zájmy u jiných, např. socioekonomický status, náboženství, politické názory apod.

Podíváme-li se na data o lide v dlouhodobějších vztazích, vládne rozhodně podobnost. Tanya Horwitzová, výzkumnice z Univerzity v Coloradu, vedla studii, která se zakládala na rozsáhlých demografických datových souborech. Výsledky publikované v roce 2023 došly k názoru, že až 89 % vlastností mezi partnery bylo pozitivně sladěno. Pokud třeba jeden z páru hodně cvičil, partner to dělal nejspíše také. To samé platí pro politiku, zdravotní návyky, užívání návykových látek a další.

Máme si tedy hledat kopii nás samých?

Ne zcela. Jedna z běžných odlišností je způsob, jakým přebírají vedení v sociálních interakcích, alias sociální dominanci. Pokud jsou oba jedinci v páru dominantní, mají mnohem častější sklony k hádkám. Naproti tomu dva submisivní lidé jdoucí s proudem nemusí příliš řešit konflikty ve vztahu. Protiklady, tedy lidé s protichůdnou sociální dominancí, mají tendenci být šťastnější než lidé, kteří jsou na tom stejně.

Výjimkou je však chemie mezi lidmi. Jedna studie o rychlém randění zjistila, že většinou druhým říkáme, co chceme, ale nemusí to odpovídat pravdě, pokud mluvíme s někým, kdo nás fyzicky nebo emocionálně přitahuje. Jak toto přesně funguje je tak trochu stále záhada. Je totiž rozdíl, když s někým mluvíme tváří v tvář, stále tak hledáme podobnosti. A čím více podobnosti vzájemně lidé mají, tím spíše bude fungovat i chemie.

I když jsou zpočátku partneři více odlišní, mohou časem získávat podobnější rysy. Tento fenomén se nazývá konvergence. Jde o to, že společně strávený čas může u druhého změnit třeba zvyky nebo životní styl, což může zvýšit přitažlivost a přispět k delšímu a spokojenějšímu vztahu. Nakonec i smýšlení nás o sobě samých utváří určitý dojem pro partnera a opět to zvyšuje přitažlivost.

Kupříkladu studie z roku 2000 zjistila, že je jedno, zda si cizí lidé nebo i přátelé mysleli, že jsou si jednotlivci v páru podobní. Spokojenost ve vztahu ve skutečnosti závisela na tom, jak moc si zdaní lidé jen mysleli, že se vzájemně podobají.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit