Voda při konzumaci spouští v lidském těle řadu složitých biochemických reakcí, které spouští rehydrataci a pomáhají nám tak zahnat pocit žízně.
Jen si vzpomeňte na léto. Je nesnesitelné horko, vás polévá pot a začnete mít obrovskou žízeň. Vytáhnete proto láhev s vodou a začnete hltavě pít. Okamžitě se vám uleví a tělo zaplatí pocit radosti. Proč je však pití vody až tak extrémně příjemné ve chvíli, kdy máme žízeň?
Pokud například intenzivně cvičíte, samozřejmě se i potíte, čímž se snižuje objem krve a dochází k touze po tekutinách. Většina oblastí mozku je oddělena vrstvou buněk, která zabraňuje toxinům a patogenům mozek infikovat. Jenže některé části jsou mimo tuto vrstvu, což umožňuje rychlé rozpoznání změn v naší krvi. Jakmile ztratíme objem krve cvičením nebo konzumací slaných jídel, neurony v těchto částech mozku vyšlou signál, aby vyvolaly pocit žízně, což je důležité pro přežití.
Jakmile se napijete, voda se asi 30 minut vstřebává a cirkuluje v těle. Avšak tělo už mezitím pošle do mozku signály, že jste se napili a nepotrvá dlouho, než budete zavodněni. Už při prvním doušku uvolní mozek příval neurotransmiteru dopaminu. Ten například zvířata podněcuje k činům potřebným pro získání něčeho, nebo dokonce přežití, což se týká i stravy a pití.
Jak voda funguje?
Zatím není jisté, jak přesně pitná voda spouští uvolňování dopaminu. Ale studie z roku 2019 zjistila, že žíznivé myši, které pily vodu, uvolňovaly dopamin, zatímco žíznivé myši, které dostávaly vodu přímo do střev, nikoli. To ukazuje, že samotný proces pití uvolňuje tyto reakce. Proto pacienti, kteří dostanou tekutiny nitrožilně, nezažijí stejnou radost jako při vypití studené sklenice vody.
Polykání ale není jediným mechanismem, který pomáhá zastavit žízeň. Jakmile doputuje voda do střev, tělo detekuje pokles poměru soli a vody v krvi. To vede ke zvýšení hladiny hormonu zvaného vazoaktivní střední peptid (VIP). Ten pomáhá aktivovat neurony, které signalizují mozku, že je tělo spokojené. Spousty faktorů tohoto jevu je stále záhadou. Vědci netuší, odkud VIP pochází, nebo jak se spouští jeho uvolňování.
Procesy zahánějící žízeň pomáhají předcházet nadměrné hydrataci. Ale je otázka, zda se vyvinuly tak, aby pomohly nejen jednotlivci, ale i přežití skupiny. Když jsou kritické zdroje, jako je právě voda, omezené, rychlé zastavení žízně může pomoci udržet druh naživu.
autor: Zuzana P.
foto: Pixabay
Štítky: člověk, druh, lidské tělo, mozek, neurony, pití, přežití, procesy, voda, žízeň