“Summit

Pověry z celého světa

ARCHIV / KURIOZITY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 3. 6. 2024

Život rozhodně nestojí na místě, a bez ohledu na to, jak podivný někdy může být, vše nové se dá označit poněkud jednoduše jako pověry.

Navíc se všechny tyto pověry staly takovým zvykem, že se to již stává součástí života. Dávno jsme například přestali věnovat pozornost tomu, že
člověk obchází ženu, která jde s prázdným kbelíkem, nebo se stalo zcela běžné vidět člověka, který udělá obrovský kruh, jen aby se vyhnul setkání
s černou kočkou.

Řecké pověry

Řekové jsou známí svou pohostinností, takže je logické, že mezi nimi kolují různé pověry, které jsou s pohostinností spojeny. Víte, jaké je nejčastější znamení? Host, který jako první navštíví váš domov v novém roce. Pokud je to člověk dobrý a má dobré úmysly, bude rok obecně úspěšný. Pověra funguje pouze v případě, že návštěvník překročí práh domu pravou nohou. Také v Řecku pověry velmi ovlivňují architekturu a design. Důvodem je skutečnost, že obyvatelé Řecka se bojí zlého pohledu. V tomto ohledu můžete najít obrovské množství domů, jejichž dveře a rámy jsou natřeny tyrkysovou barvou. Řekové věří, že tato barva pomáhá proti zlému pohledu.

Velká Británie

Ale pověrčiví lidé nežijí jen v Řecku; legrační pověry a znamení existují i ​​ve Velké Británii. Tam věří například, že setkání s černou kočkou nebo zkřížení prstů může přinést štěstí. Počet příznaků štěstí je tak různorodý, že si mohou vzájemně odporovat. Má se za to, že vidět straku je považováno za špatné znamení a pozdravit ji, nebo říct ptákovi báseň údajně pomůže snížit množství smůly, která se nahromadila. Nebo je tu další znamení: pokud nevěsta ve svůj svatební den uvidí berana, znamená to, že manželství bude šťastné.

Italské pověry

Když ale Ital slyší mňoukání kočky, ví předem, že se na něj velmi brzy usměje štěstí. Pokud ale do místnosti vletí pták, bude mít potíže. Rozlití olivového oleje nebo rozsypání soli je také považováno za špatné znamení. Italové se nebojí čísla 13, přináší jim štěstí. Číslo 17 je naopak považováno za číslo neštěstí. Taková pověra vznikla ve starém Římě, kde se na hroby psalo VIXI (žil jsem), a z těchto písmen se dalo vytvořit číslo XVII (17).

Pověrčivá Čína

Nelze se nezmínit o pověrách Číny. Číňané mají mnoho pověr, spojených s košťaty. V Číně se věří, že duchové žijí v košťatech, takže je třeba si je pečlivě vybírat a zacházet s nimi extrémně opatrně. Můžete například zamést podlahu koštětem, ale je zakázáno jím čistit oltář. Také se věří, že člověk je proklet, když ho udeří koštětem, a je zvláště nebezpečné, když úder dopadne na hlavu. Pokud jde o čísla, Číňané považují 8 za číslo štěstí a číslo 4 přinese neštěstí, protože zní krátce, jako slovo „smrt”. Chcete nějaké zábavné pověry? Pokud do domu vletí motýl, pak je to považováno za dobré znamení, brzy dorazí hosté. Pokud chcete hosty, vypusťte motýla, pokud je nechcete, ostříhejte si nehty po 12 hodině. Pro vynikající finanční blahobyt byste neměli jíst dlouhé těstoviny, i když všichni víme, že Čína je proslulá svými nudlemi. To znamená, že každý druhý je tam rád jí, a tedy nechce finanční bohatství.

Na Zemi existuje obrovské množství zemí, které mají své vlastní pověry, mýty a lze je studovat donekonečna. Zde je shromážděna pouze malá část pověr, ale pokusili jsme se pro vás vybrat ty nejzajímavější. Koneckonců, prostřednictvím pověr se učíte kultuře dané země, pamatujte si to.

autor: – skm –
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit