Lidstvo začne poslouchat mimozemšťany

ARCHIV / UFO A MIMOZEMŠŤANÉ / 6. 11. 2024

Lidstvo našlo způsob, jak poslouchat jejich komunikaci a rádio. Vědci i nadále pokračují ve snaze najít různé mimozemské civilizace.

Pátrání po mimozemské inteligenci se po desetiletí soustředilo na hlasité signály, o kterých se doufá, že jimi mimozemšťané budou navzájem upozorňovat na svou existenci v obrovském prostoru. Vzhledem k tomu, že se doposud nic nenašlo, zřejmě žádní mimozemšťané nikoho neinformují. Ale měli by spolu mimozemšťané nějak komunikovat?

Měli by. Mohli by mít rádio, poslouchat vlastní rozhlasovou hudbu a nejrůznější pořady? Takové signály je těžké zachytit, protože jsou slabé, a vy musíte vědět, kde se naladit. Nyní se ale objevila nová technologie. The Astronomical Journal – Astronomický časopis, hlavní časopis ve světě astronomie, o tom publikoval první údaje.

„Dříve jsme hledali silné signály, jako třeba majáky, určené k dosažení vzdálených planet. Koneckonců, naše přijímače nejsou příliš citlivé. Ale s novým vybavením budeme brzy schopni detekovat signály z mimozemské civilizace komunikující s její vesmírnou lodí,” řekl autor studie Nick Tusay z Pennsylvánské státní univerzity

Jak to tedy funguje?

Představme si, že lidstvo z dálky pozoruje svou Zemi. Slyší radiový hluk: všechny rozhlasové stanice na planetě, všechny televizní vysílače, mobilní telefony – vše se spojilo do jednoho chuchvalce. Na co se naladit? Na jaké frekvenci bychom měli chytat televizi a jakou frekvenci bychom měli používat pro jednání? A obecně, jsou to přirozené signály nebo umělé? Nevíme.

Když to vše zpracujeme chytrým algoritmem, identifikujeme cíle v šumu. A pak se budeme moci přesně na tyto cíle naladit. Jednoduché a brilantní. Jak vidíme, problém nebyl ani v tom, že signály byly slabé, jak řekl astronom. Problém je, že se topí v hluku. K testu byl vybrán planetární systém Trappist-1, který je od nás vzdálený 40 světelných let. Ani daleko, ani blízko. Mírné, ale přesto určité naděje jsou vkládány do tohoto systému. Je tam mnoho planet. A jsou dobře umístěni – vzhledem k nám. Celou dobu se navzájem kryjí. V obyvatelné zóně obíhají tři planety. Zřejmě je tam voda! A to znamená život. Ale vynalezli rádio?

Lidstvo využívá radioteleskop

Pomocí radioteleskopu Allan Telescope Array (je to vlastně celý systém) astronomové nepřetržitě poslouchali hvězdný systém po dobu 28 hodin. To je hodně, protože přístrojový čas na velkých radioteleskopech je neuvěřitelně drahý. Přístroje se zaměří k jednomu bodu, a jiné cíle se dají stranou – takovou důvěru by měli mít majitelé radioteleskopu ve vědce. Ale zdá se, že jejich metoda vypadá přesvědčivě.

Celkem systém detekoval 25 milionů signálů, z nichž 6 milionů bylo zadrženo, a po druhém screeningu pomocí algoritmů bylo zadrženo 11 127 signálů. A už se poslouchaly podrobně. A ukázalo se, že stojí za to s 2264 signály blíže pracovat. Vědci říkají: ne, nenašli jsme umělé záření. Zatím žádné rozhlasové vysílání ani rozhovory.

A ještě jedna věc. Je to více než dva tisíce signálů, které jsou podezřelé a upoutaly pozornost. Co to je? Měsíc nebo Mars nevyzařují tolik, produkují monotónní radiový hukot, produkovaný vlastním teplem. Ve Sluneční soustavě s podobnými signály vybuchuje pouze Jupiter, protože v jeho soustavě jsou blesky a erupce. A pak Země. Nicméně kombinace výkonných dalekohledů a nových technologií zpracování dat možná brzy ticho vesmíru prolomí.

autor: – skm –
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit