Labyrint smrti

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 28. 6. 2024

Šaolinský buddhistický klášter byl vždy legendární. Nachází se v provincii Henan v Číně a jeho nejzajímavější záhadou je „labyrint smrti”.

Obecně lze říci, že vstoupit do kláštera můžete, ale odchod už byl problémem. I když vstup do kláštera byl také velmi obtížný. Mniši museli být mentálně připraveni na život daleko od civilizace. Daleko složitější však bylo opustit tento klášter.

Podle legendy, pokud mnich chtěl opustit chrám a vrátit se do běžného života, musel překonat nejdelší a nejnebezpečnější labyrint. V otevřeném přístupu samozřejmě neexistují téměř žádné informace o tom, jaké potíže čekají cestující na „chodbě smrti”, ale existuje víra, která zhruba popisuje všechny hlavní procesy.

Než mohl mnich projít skrz labyrint, musel nejprve otevřít dveře.

  • Před dveřmi stála konstrukce s visícím nožem, něco podobného jako gilotina. Nůž začal padat, když se dotkl dveří, to znamená, že musely být otevřeny rychleji, než by mohl nůž odříznout ruku mnicha.
  • Pokud adept prošel dveřmi, ocitl se na chodbě. V naprosté tmě na něj okamžitě spadl obrovský kmen. K úniku před smrtelnou ranou bylo zapotřebí mistrné obratnosti a obratnosti.

Všechny ostatní testy jsou zahaleny tajemstvím. Podle legendy labyrint vždy dával různé scénáře vývoje událostí – vše záviselo na cestě, po které kráčel mnich. Na každém kroku na něj čekaly různé mechanismy a zařízení, schopné člověka zabít během několika sekund. Po celé chodbě jsou také instalovány ozbrojené figuríny, které se chystají do boje.

Ozbrojené figuríny

Podle pověstí je jich v labyrintu přesně 18. Všechny zaútočily úplně jinými způsoby. Každý, kdo se odvážil vstoupit do labyrintu, se už nemohl vrátit. Měl dva způsoby: za prvé buď dojít až do konce, nebo za druhé zemřít během zkoušek.

Někdy měli někteří mniši čas na to, aby je zachránili jejich kamarádi, a oni se zase mohli v chrámu vzpamatovat. Pokud se ale pokusili projít bludištěm podruhé, už na ně čekala zcela nové a nepředvídatelné nástrahy.

Pohádka nebo pravda?

Tato legenda je v Číně velmi populární, ale zatím není možné potvrdit její pravdivost. Někteří vědci zastávají názor, že buddhistický chrám Šaolin má něco podobného „koridoru smrti”, ale přesto je odpouštějící, a jde spíše jen o zkoušku odolnosti. Každý rok se objevují další a další mniši, kteří úspěšně prošli tajemnou „chodbou smrti”.

Ale bohužel téměř všichni, co to tvrdí, jsou podvodníci, hladoví po slávě a uznání. Takové pohádkáře je velmi snadné je odhalit – vypráví vždy téměř stejné příběhy. Jaký skutečně labyrint je, to si každý nechává zásadně pro sebe. Šíření svých údajných zásluh totiž naprosto odporuje tomu, co tato nauka svým učedníkům vštěpuje.

autor: – skm –
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit