Jsou lidé po konzumaci alkoholu poctivější?

ARCHIV / KURIOZITY / TOP články / 30. 10. 2024

Samozřejmě, holdovat alkoholu není nic zdravého a vhodného. Ale může pití změnit mozek tak, že lidé po něm spíše vyjádří svůj názor?

Možná znáte staré latinské přísloví „In vino veritas”, tedy „Ve víně je pravda”, které poukazuje na myšlenku, že požití alkoholu zapůsobí skoro jako vypití séra pravdy. Tuto frázi vymyslel nejspíše Plinius starší, římský vědec, historik a voják, i když podobné aforismy můžeme najít ještě dále, dokonce až ve starověkém Řecku. Ale opravdu vypití alkoholu učiní lidi upřímnější? Dle odborníků ano i ne.

Vypití alkoholu nás podpoří ve vyjádření toho, co máme opravdu na mysli. Matoucí ale je, že vyjádříme buď skutečnou pravdu, anebo něco, co vnímáme jako pravdivé pouze v momentálním stavu opilosti. Takže ano, po pár skleničkách určitě spíše povíme svůj názor, nebo vyjádříme pravdu, která je pravdou pouze v podnapilém stavu a za střízliva bychom to nebrali vážně.

Výzkum přinesl výsledky

Studie z roku 2017, publikovaná v časopise Clinical Psychological Science, zkoumala změnu osobnosti účastníků poté, co vypili několik limonád s vodkou, dokud nedosáhli koncentrace alkoholu v krvi 0,09 %. To je mimochodem těsně nad federálním zákonným limitem pro řízení v USA a Anglii. Vnější pozorovatelé řekli, že hlavní změnou v osobnosti účastníků po vypití alkoholu bylo to, že se chovali mnohem extrovertněji. I když studie přímo nezkoumala, zda je alkohol něco jako sérum pravdy, dává smysl, že když se člověk v prostředí cítí lépe, bude spíše upřímný.

Schopnost alkoholu pomoci lidem vymanit se ze své ulity způsobí také větší otevřenost. Avšak alkohol obecně zesiluje naše emoce. Pokud jsme tedy v příjemné společnosti a dobře se bavíme, více se budeme usmívat, možná mluvit hlasitěji, ale tím spíše v méně příjemných situacích budeme kupříkladu plakat u piva. Toto znásobení emocí pak může vést právě k říkání pravdy, nebo naopak do nestabilního stavu, kdy člověk řekne něco, co ve skutečnosti nemyslí vážně, či toho později lituje. Je to stejné, jako když pití někoho učiní agresivnějším.

Alkohol tedy může změnit naše myšlenky a pocity, a tedy i naše chování. Způsobí tzv. disinhibici, což znamená, že člověk jedná impulzivněji. Pití totiž tlumí signály v prefrontální kůře mozkové, která reguluje chování a řídí impulsy. Kromě toho potlačuje i amygdalu, strukturu hluboko v mozku, která vyvolává pocity strachu a úzkosti. Když je člověk střízlivý, amygdala vysílá varovné signály, aby jedinci zabránila říct nebo udělat něco, co by vedlo k sociálnímu faux pas, jenže tyto signály několik sklenic alkoholu utlumí.

Existuje tedy pravda ve víně?

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay

Štítky: , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Мы ценим долгосрочные отношения с партнерами и стремимся предлагать лучшие возможности. Сотрудничество с Vavada подтверждает эффективность и прозрачность работы. Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!