Dokonalá paměť – dar nebo prokletí

ARCHIV / KURIOZITY / 11. 11. 2024

Existují lidé, kteří mají neskutečnou schopnost pamatovat si doslova každý den svého života. Jejich paměť je zkrátka dokonalá a zaznamená vše.

Většina z nás má problém vzpomenout si, co jsme dělali minulý měsíc, nebo dokonce před týdnem. Musíme si věci zapsat, abychom si je zapamatovali, ale jsou lidé, kteří si mohou pamatovat každý den svého života. Existuje něco jako dokonalá paměť? Někteří říkají, že je to dar, jiní říkají, že je to prokletí. Musíme navíc rozlišit autobiografickou a fotografickou paměť. Vědci dlouho chtěli zjistit, proč mají lidé s „vynikající autobiografickou pamětí” schopnost si tolik pamatovat.

Obvykle, když se někoho zeptáte, co dělal například 17. října 2008, vám nemůže poskytnout žádné konkrétní informace. Na druhou stranu lidé s mimořádnou pamětí mohou určit datum zpravodajské události či významné události, ke které došlo v konkrétní den. Fenomén extrémně vynikající autobiografické paměti poprvé zdokumentoval v roce 2006 neurolog James McGaugh (1931) z Kalifornské univerzity v Irvine.

McGaugh a jeho kolegové našli zajímavé rozdíly v mozcích a mentálních procesech neobvyklých lidí, kteří si snadno pamatují každý okamžik svého života od věku přibližně 10 let. Lidé s vynikající autobiografickou pamětí mají různé mozky, poznamenávají vědci ve své vědecké práci. Všichni studovaní lidé měli rozdíly v devíti strukturách svého mozku ve srovnání s kontrolními subjekty, včetně robustnější bílé hmoty spojující střední a přední oblasti. Většina rozdílů byla v oblastech, o kterých je známo, že jsou spojeny s autobiografickou pamětí, „takže dostáváme popisný, souvislý příběh toho, co se děje,” říká hlavní autorka Aurora Leporte.

Musíme to rozlišit

Lidé, kteří mají hvězdnou autobiografickou paměť, překvapivě nedosáhli vyššího skóre v rutinních laboratorních testech paměti, nebo když byli požádáni, aby používali paměťové pomůcky. Když však došlo na veřejné nebo soukromé události, které se staly před 10 lety, „byli výrazně lepší ve vybavování si podrobností ze svého života,” řekl McGaugh, hlavní autor nového článku.

To nejsou plošně odborníci na paměť. Liší se o 180 stupňů od běžných paměťových šampionů, kteří si dokážou do značné míry zapamatovat pí nebo jiné dlouhé řetězce čísel. Díky tomu je projekt mnohem zajímavější. To skutečně ukazuje, že jsme v určité formě paměti. Takovým lidem stačí uvést datum a jejich odpověď je okamžitá. Den v týdnu se jim prostě vynoří v hlavě, aniž by o tom vůbec přemýšleli. Mohou to udělat pro tolik dat a jsou na 99 % přesné. Vědci hodnotili více než 500 lidí, kteří si mysleli, že by mohli mít lepší autobiografickou paměť. Dosud potvrdili 33 z nich.

„Dalším krokem je, že chceme porozumět mechanismům paměti,” řekl Leport. Někdo by mohl říct, že mít vynikající autobiografický materiál je skutečný dar. Na druhou stranu jsou věci, které si nechceme vždy pamatovat, takže možná schopnost zapomenout není tak špatná věc.

autor: – skm –
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit