Další podoba Stonehenge

ARCHIV / KURIOZITY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 25. 8. 2021

V malém anglickém městečku jménem Ilton se ukrývá místní klenot. Tajemný kamenný komplex ztracený v lesích severního Yorkshiru – další podoba Stonehenge. Místní obyvatelé by o něm dokázali vyprávět mnohé. Přesto však každý nezná historii vzniku této zajímavé stavby.

Chrám druida v Iltonu známý také pod názvem Chrám Falešného Druida, se nachází přibližně 5 kilometrů jihozápadně od Mashamu.

Jedná se o poměrně velkou kamennou stavbu, ve tvaru oválu 30 krát 15 metrů. Skládá se z trilitů (tří kamenů), samostatných menhirů, dolmenů, sarsenů a dalších falických pseudo-druidských atributů, které je možné nainstalovat na jednom místě. Součástí tohoto komplexu je také poměrně vybavená ,,uzavřená“ jeskyně, vcelku vhodná pro lidské obydlí.

Toto místo je velmi populární nejen mezi turisty, ale také mezi četnými skupinami následovníků keltských tradic. Navzdory omšelému vzhledu a dobrému ošetřování stavby, si mnozí neuvědomují, že tato kamenná budova vůbec není dědictvím neolitu.

 

Jak stavba vznikala

V roce 1793 vypukla Velká anglická zemědělská deprese trvající až do roku 1870. Prakticky celá venkovská populace Anglie se ocitla bez práce. Jižní, střední a severozápadní oblastí mlhavého Albionu upadly do hluboké krize.

Ve snaze zaměstnat místní muže přišel slavný anglický spisovatel a tehdejší šerif Yorkshiru William Danby (1752 – 1833) s fascinujícím nápadem. Roku 1800, za směšný poplatek jeden šilink denně, což dnes je necelých 150 Kč, dav vesničanů začal svážet kameny z celého okresu. Na území místního Swinton parku začala pomalu růst stavba, která získávala podobu legendárního Stonehenge. Trvalo celých 20 let, než muži dílo dokončili.

Navzdory skutečnosti, že v řadě zdrojů je tento komplex označován jako „replika Stonehenge“, je potřeba ujasnit jednu věc. V době, kdy pan Danby realizoval svůj nápad, skutečný Stonehenge nacházející se na pláni Salisbury, byl mírně řečeno nepopulární. Místní obyvatelé jej aktivně rozebírali pro své stavební účely. Ve skutečnosti až po téměř 100 letech, v roce 1901, profesor William Gowland (1842 – 1922) učinil první pokus o jeho obnovu. Stonehenge znovu postavil do podoby, jak ho známe dnes.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Mayskou civilizaci zničilo dvousetleté sucho. Hrozí i nám?

Tak či onak, jakmile se kamenná konstrukce jakž takž zformovala, pan Danby přišel s dalším brilantním nápadem. Slavnostně vyhlásil, že shání jednoho odhodlaného muže pro neobvyklou práci. Tento člověk by se usadil v parku mezi postavenými kameny, a po dobu celých sedmi let žil jako poustevník. Nevýhodou tohoto zaměstnání ovšem je, že muž by po celou dobu nesměl mluvit, stříhat si vlasy a vousy, a peníze by mu byly vyplaceny až na konci smlouvy, tedy po uplynutí stanovené doby.

Je známo, že několik zoufalých odvážlivců se pokusilo vydělat si peníze tímto způsobem, avšak neúspěšně. Nejtvrdohlavější z nich dokázal žít tímto způsobem ve zdech ,,chrámu“ asi pět let, ale nakonec to vzdal.

A takto končí příběh o chrámu druidů.

Tato stavba není samozřejmě jediným případem výstavby „starobylého“ megalitického komplexu. Dokonce i známá kamenná stavba v Avebury byla postavena na přelomu 10. a 20. století. Ale o tom třeba někdy příště.

 

autor: -skm-
foto: commons.wikimedia.org (Chris Heaton, Chris Gunns)


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit