Bizarní mýty o těhotenství

ARCHIV / KURIOZITY / TOP články / 3. 7. 2024

Už odedávna panovaly o těhotenství různé pověry a vymyslely se všelijaké babské rady, které mohly určovat například pohlaví, nebo zjišťovat vzhled a neduhy miminka.

Těhotenství je vzrušující období – nastávající maminky jsou často plné otázek, z nichž je bohužel spousta založena na mýtech a pověrách. V České republice se obecně mluví třeba o chutích, velikosti a tvaru bříška, kráse maminky a nevolnostech. Pokud mohu přispět ze své vlastní zkušenosti, babské rady se plnily tak půl napůl, a to mám jak děvče, tak chlapce. Spíš bych tedy řekla, že se jedná o dílo náhody a prakticky 50% kvízu.

Tento mýtus panuje po celém světě. Obecně se tvrdí, že holčičky kradou krásu svým maminkám, a naopak chlapci na kráse přidávají. Pravdou však je, že krása maminky je logicky ovlivněna pohodlím v těhotenství. Tedy pokud bude žena trpět na nevolnosti, budou jí bolet záda, následkem čehož se nevyspí, hladina hormonů bude lítat nahoru a dolů, zejména v prvním trimestru, pravděpodobně nebude vyzařovat krásu a veselí na sto honů.

Ranní nevolnosti

Říká se, že čím horší jsou po ránu nevolnosti v těhotenství, tím spíše očekává žena děvčátko. Alespoň tak to tvrdí tento mýtus. Pokud byste se zeptali na pravdu odborníka, nejspíše vám to vyvrátí. I když nutno říci, že v roce 2004 byla zveřejněna jedna studie – údajně byl podíl žen, které očekávaly děvče a zároveň v těhotenství řešily léčbami nevolnosti a zvracení, vyšší než těch, které pomoc v tomto směru nevyhledaly.

Žádné kořeněné jídlo!

Jeden mýtus také říká, že by žena během těhotenství neměla konzumovat kořeněná jídla, protože mohou dítěti popálit oči, a tak způsobit slepotu. Ostrá jídla byla také obviňována z potratů a vyvolání dřívějšího porodu. Někomu možná tyto informace mohou přijít věrohodné, ale není to tak. Kořeněné pokrmy vám maximálně zvýší riziko pálení žáhy. To zas údajně může znamenat, že se miminko narodí hodně vlasaté, pokud to rovnou spojíme s jinou babskou povídačkou.

Provazy a pupeční šňůra

V některých kulturách existují pověry, které ženám říkají, aby se během těhotenství vyhýbaly chůzi nebo překročení provazu, jelikož by to mohlo ovlivnit pupeční šňůru, která by se mohla obmotat kolem krku dítěte. V moderní době se mýtus rozšířil o elektrické kabely. Stejně tak by žena neměla v tomto období zvedat paže nad hlavu – i to by mohlo mít za následek sevření krčku miminka. Žádné z těchto tvrzení však nemá vědecké podložení.

Souvislost vlasů s vrozenými vadami

Jestliže si žena během těhotenství ostříhá vlasy, mohlo by mít miminko problémy se zrakem. Je poněkud složité zjistit, jak přesně vznikla tato pověra. Dalším řešeným tématem je barvení vlasů v očekávání. Opět o tom koluje pár mýtů, i když není prokázána žádná spojitost. Nicméně i tak odborníci v prvním trimestru barvení skutečně nedoporučují.

Lunární efekt

Opravdu zakořeněná je pověra ohledně porodnosti během úplňku – údajně se v tomto čase rodí mnohem více dětí. Věří tomu dokonce i někteří zdravotníci, kteří pracují v porodnicích a na přilehlých odděleních. Právě to možná obecně posiluje věrohodnost tohoto mýtu. Avšak i přes rozsáhlé zkoumání odborníci nepřišli na žádnou spojitost mezi úplňkem a porodností.

Ošklivá zvířata

Jeden ze starých příběhů praví, že pokud se žena během těhotenství podívá na nějaké ošklivé zvířátko, bude se mu její narozené miminko podobat. Samozřejmě pro to neexistují žádné důkazy, které by tuto myšlenku podpořily, a navíc miminka přece nemohou být nikdy ošklivá!

Neobdarovávat

Některé národy věří, že kupování, přijímání nebo otevírání dětských darů před narozením miminka přitahuje zlé duchy a přináší to neštěstí, například potrat. Tato myšlenka silně založená na strachu a víře v magii nese prvky pověrčivosti. Stejně tak se některé ženy domnívají, že oznámí-li se těhotenství příliš brzy a nastávající maminka potratí, bude dušička dítěte vyděšena a neodejde na jiný svět v klidu. Ale i to je samozřejmě založeno na mylném chápání souvislostí. Riziko potratu je přirozeně vyšší v prvním trimestru oproti druhému a třetímu. Oznámení těhotenství to ve skutečnosti neovlivňuje.

Mazání těhotenského bříška

I když je hlazení bříška během těhotenství lákavé, některé babské povídačky z Číny před nadměrným třením pupíku varují. Pokud to bude maminka přehánět, bude její dítě přespříliš rozmazlené. Hlazení bříška však doopravdy nemá souvislost s rozmazlením miminka. Naopak, už během gravidity je důležité dítěti projevovat lásku skrz dotyky a hlas. Už od 10. týdne totiž miminko cítí pohlazení přes břišní stěnu a může to vyvolat pozitivní odezvy.
autor: Zuzana P.
foto: Pixabay

Štítky: , , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit