10 podivných hypotéz, proč zmizeli dinosauři

ARCHIV / SVĚT ZVÍŘAT / SVĚTOVÉ ZÁHADY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 16. 12. 2024

Dinosauři ovládali naši planetu neuvěřitelně dlouho a důvody jejich zániku jsou zahaleny tajemstvím. Bylo předloženo mnoho hypotéz. Ne každá ale odolává kritice.

Zemřeli hlady

„Tím, že se nenasytné housenky motýlů množily bez zastavení, připravily dinosaury o potravu,“ říká Brian Switek, americký paleontolog a výzkumník ze Státního muzea v New Jersey, kde jsou dinosauří kosti uchovávány. V důsledku toho ještěři vyhynuli z banálního důvodu: z hladu. Podle Switka vypadala Země před 66-65 miliony lety jako obrovská rozkvetlá zahrada. Tehdy tu nebyli žádní ptáci, a proto se motýli cítili dobře a neúnavně se množili. A housenky, než se proměnily v motýly, se živily výhradně rostlinami – hlavní potravou býložravých dinosaurů.

Nespočetné armády lepidoptera požíraly zeleň na rozlehlých oblastech. A čím méně býložravých ještěrů bylo, tím hladovější byli predátoři. Takže všichni společně vymřeli. Switkova teorie motýlů se přidala k řadě hypotéz vysvětlujících, proč dinosauři zmizeli z povrchu Země. Před ním se věřilo, že ještěrky zničilo něco většího – například dopad asteroidu, masivní sopečné erupce, komické paprsky. Nebo naši předkové – savci, kteří se již objevili, kteří jedli vejce dinosaurů, zatímco oni sami zůstávali pro méně hbité obry nepolapitelní.

Jedli vejce

Paleontolog George Wieland na začátku 20. století tvrdil, že dinosauři jedli sami sebe, a tím se sami odsoudili k vyhynutí. Podle jeho názoru předci strašlivých tyranosaurů pravděpodobně udělali první krok ke gigantismu tím, že se začali živit sauropodními vejci. Ani ty nejstarostlivější dinosauří matky nedokázaly zabránit hladovým predátorům v pytláctví.

Deformace skořepiny

Odborník na fosilie bezobratlých G. K. Erben a jeho kolegové se také domnívali, že vejce přispěla k vyhynutí dinosaurů, ale ne způsobem popsaným v prvním bodě. V článku z roku 1979 vědci uvedli, že analýza složení zkamenělých fragmentů vaječných skořápek nalezených v jižní Francii a španělských Pyrenejích ukázala dva typy abnormalit: některá vejce byla vícevrstvá a silná, zatímco jiná byla extrémně tenká. Každá z těchto situací byla osudná: vícevrstvá vejce by embrya udusila, zatímco vejce s tenkou skořápkou by mohla snadno prasknout a způsobit dehydrataci embryí nebo se stát snadnou kořistí pro predátora.

Nadměrně aktivní žlázy

Paleontolog Franz Knopska von Felso-Zilvas na začátku 20. století navrhl, že dinosauři dorostli do neuvěřitelných velikostí kvůli nesprávnému fungování hypofýzy. Nakonec žláza způsobila, že se zvířata stala patologicky obrovská a groteskní. Knopska se pokusila spojit lidské patologie se záhadou vyhynutí dinosaurů, ale neexistuje žádný spolehlivý důkaz, že by hypofýza mohla ovlivnit velikost dinosaurů nebo jejich vyhynutí.

Evoluční sebedestrukce

Existuje teorie, že některé druhy živých tvorů „jdou cestou dinosaurů” – jinými slovy, vyvíjejí se, aby se stali příliš letargickými, hloupými nebo malými, aby přežili. Nějakou dobu se paleontologové domnívali, že přesně to se stalo dinosaurům.

Příliš mnoho samců

Během uplynulého desetiletí specialista na plodnost Sherman Silber opakovaně tvrdil, že dinosauři zemřeli, protože nemohli najít partnery. Silber navrhl, že analogicky s moderními aligátory a krokodýly by změny vnější teploty mohly určovat pohlaví embryí dinosaurů během vývoje ve vejcích. V tomto případě změny klimatu způsobené sopečnou činností a dopadem asteroidu mohly způsobit, že se vajíčka vylíhla v drtivé většině jako samci. Stále však nevíme, zda teplota ovlivnila vývoj sexuálních znaků u dinosaurů, nebo ne.

Katarakta

V roce 1982 oftalmolog L. R. Croft navrhl, že špatné vidění bylo příčinou vyhynutí dinosaurů. Šedý zákal se vyvíjí rychleji při dlouhodobém působení tepla a Croft se rozhodl, že dinosauři s rohy nebo ozdobnými hřebeny na hlavě používali tyto „ozdoby”, aby se chránili před nemilosrdným sluncem druhohorní éry. Ani to však oči dinosaurů nezachránilo a o zrak nakonec přišli ještě před pubertou.

Supernova

V roce 1971 fyzik Wallace Tucker a paleontolog Dale Russell navrhli, že exploze supernovy, která se na konci křídového období nachází docela blízko Sluneční soustavy, by mohla mít katastrofální následky pro život na Zemi. V důsledku takové exploze supernovy byly horní vrstvy atmosféry planety vystaveny rentgenovému záření a dalším typům záření. To způsobilo rychlou změnu klimatu a teplota na Zemi začala rychle klesat, ale žádný důkaz takového událost byla nalezena.

Mimozemšťané

Expozice v Muzeu prehistorie na Eastern Utah College ukazuje, že mimozemšťané nemohli dinosaury zničit, už jen proto, že tam nebyly žádné fosilie samotných mimozemšťanů ani stopy po jejich činnosti. Nedostatek důkazů však nezabránil některým kreativním lidem navrhovat podobné sci-fi scénáře.

Prdění

Další nevědeckou hypotézou je, že dinosauři se sami odsoudili k vyhynutí vlastními prdy. V loňském roce se paleontolog David Wilkinson a jeho kolegové pokusili spočítat, jaké množství plynu může produkovat tělo obrovského sauropoda s dlouhým krkem. Vědci navrhli, že dinosauři možná uvolnili dostatek metanu, aby ovlivnili globální klima. Ale koneckonců různí sauropodi žili na Zemi desítky milionů let, aniž by vykazovali známky zplynování. Aniž by věnovali pozornost skutečnému výzkumu, Wilkinson a jeho kolegové sbírali důkazy z tematických míst a po dlouhou dobu dokazovali správnost této teorie.

autor: – skm –
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!