Těhotenství zmenšuje mozek a zanechává následky

ARCHIV / KURIOZITY / TOP články / 2. 10. 2024

Nedávná studie se zaměřila na změnu mozkových struktur během těhotenství. Byl naskenován mozek jedné konkrétní ženy před, během a po skončení gravidity. 

Mělo by jít o nejkrásnější životní období ženy. Pokud nepatří žena mezi jednu z mála šťastných, jimž se to vyhne, buďme realisté – žaludek často na vodě, tělesné nepohodlí, bolavé kopance, zhoršená pleť… Je toho až až. A jako by toho nebylo už tak dost, těhotenství může navíc způsobit zmenšení více než 80 % šedé hmoty mozkové a zanechat jisté trvalé následky.

Skupina vědců zkoumala mozek neuroložky v očekávání. Ta podstoupila více než dvě desítky skenů před a během těhotenství a následně i dva roky po porodu. Jakmile přišel její potomek na svět, získala novopečená maminka nějakou šedou hmotu, zahrnující buněčná těla neuronů a jejich spoje, zase zpět. Nicméně většina byla nadobro pryč. Průměrně lze říci, že šedá hmota poklesla o 4 %.

„Podobné množství ztrácí lidé během puberty,” říká Emily Jacobs, docentka psychologických a mozkových věd na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře (UCSB) a spoluautorka studie. Hormonální změny v pubertě též připravují mozek o šedou hmotu. Prořezává se přebytečná tkáň, aby fungoval efektivněji. A něco podobného se může stát i v těhotenství. Emily Jacobs pokračuje: „Někdy to lidi vystraší, když slyší o poklesu šedé hmoty během těhotenství. Ale tato změna nejspíše jen odráží doladění a srovnání nervových okruhů, stejně jako v pubertě.” Změna může být trvalá.

U každého je to individuální

Jiné změny pozorované v době gravidity však byly jen dočasné. Během prvního a druhého trimestru se např. bílá hmota, izolovaná mezi neurony, stala robustnější. Docentka neurobiologie a chování na Kalifornské univerzitě v Irvine a spoluautorka studie Liz Chrastil říká: Myslíme se, že to funguje na principu trubičky nebo brčka. Když je bílá hmota robustnější, voda skrz ni proudí přímo, aniž by se shromažďovala nebo odváděla jinam. Proces přenosu informací je tak mnohem efektivnější.” Podle skenů se ale bílá hmota po porodu vrátila na původní hodnotu.

Právě Liz Chrastil byla zkoumaným objektem. Jelikož nezažila během těhotenství žádné komplikace, jako je třeba preeklampsie, mohly by její data být dobrým výchozím bodem pro srovnání s komplikovanými těhotenstvími, která by mohla ovlivnit mozek jinak. Právě zmíněna preeklampsie postihuje mozkové cévy a zvyšuje tak riziko mrtvice či vaskulární demence. Jiné stavy, jako jsou migrény nebo roztroušená skleróza, se během těhotenství naopak často zlepšují a nikdo neví proč. Tato studie by tomu však mohla pomoci přijít na kloub.

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit