Silniční doprava – zajímavosti

ARCHIV / KURIOZITY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 18. 11. 2024

Asi si říkáte, čím může být zajímavá silniční doprava a její pravidla? Pro nás je to něco běžného a obyčejného. Ale věřte, že existují historická fakta, která vám dokážou, jak zajímavý byl vývoj silničního provozu ve světě.

7 zajímavostí

  1. Historici tvrdí, že první, kdo systematizoval dopravu, byl Julius Caesar (100–44 př.n.l.). Rozdělil dopravu na druhy. Patřily sem nosítka, vozy, kočáry, koně a vozy. Nařídil také instalovat silniční sloupy, které ukazovaly vzdálenost do Říma.
  2. Co se týče rychlosti, zde se Británie vyznamenala. V polovině 19. století se vydal zákon, který reguloval rychlost samohybných vozů na území města i mimo něj. Ve městě mohl kočár jet rychlostí nejvýše tři kilometry za hodinu. Mimo město se však mohlo jezdit rychlostí šest kilometrů za hodinu. A bylo možné vozit tři osoby, z nichž jedna musela jít s praporkem před vozem.
  3. Rusko se úkolu zavést pořádek na silnicích ujalo poměrně pozdě. Inovátorem byl car Alexej I. Michajlovič (1629–1676). Aby byla silniční doprava odlehčena, zakázal svým výnosem vjezd do Kremlu jezdcům, jejichž hodnost byla nižší než setník. Carevna Kateřina II. (1739–1796) v této věci pokračovala, zakázala povozům a vozům vydávat v Petrohradě zvukové signály a nadávat sprostými slovy. Trestem za porušení byla pokuta pro šlechtu, pro prostý lid bičování nebo konfiskace koně.
  4. V Rusku se jízdní kolo stalo velmi populárním koncem 19. století. K jízdě na něm však bylo zapotřebí speciální řidičské oprávnění. Po složení zkoušky se vydávalo nejen povolení, ale také poznávací značka. Takový doklad obdržel třeba spisovatel Lev N. Tolstoj (1828–1910), který byl již v poměrně pokročilém věku.
  5. Překvapivě, ale v Mexiku je i dnes osel běžným vozidlem, které však vyžaduje technický průkaz a licenci. A kromě fotografie majitele se do dokladu vlepuje i fotografie zvířete.
  6. Zvláštní je, že v Denveru (USA) nesmíte jezdit v neděli auty černé barvy. A ve Švýcarsku se v neděli nesmí mýt auta.
  7. Překvapivě existují na světě země, ve kterých neplatí žádná dopravní pravidla, žádné značky a značení. Takovou zemí je například Guinea. Udivující však je, že řidiči v této zemi jsou velmi slušní a ohleduplní k chodcům i k sobě navzájem.

autor: – skm –
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit