Sexuálně frustrovaný delfín útočil u Japonska na lidi

ARCHIV / KURIOZITY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 7. 10. 2024

Každý rok se na pláži v japonské prefektuře Fukui stane mnoho návštěvníků obětí útoku. Útočníkem je delfín skákavý a jeho důvod k útoku je jednoduchý – samec je osamělý.

Jak říkají odborníci, indicko-pacifický (Tursiops aduncus) delfín útočící na plavce v Japonsku je osamělý a sexuálně frustrovaný. Minimálně 18 lidí bylo letos tímto samcem zraněno. Většinou se naštěstí jedná o drobné kousance, ale v roce 2022 bylo hůř – někteří lidé utrpěli i zlomeniny kostí.

„Z fotografií a videozáznamů jsme zjistili, že delfín se zkrátka náhodně objeví na pláži, vyhledá nějaké člověka, kousne a zase odplave pryč. Podle nás hledá nějakou interakci s lidmi,” řekl Tadamichi Morisaka, profesor Centra pro výzkum kytovců na Mie Univerzity v Japonsku.

Delfíni se mezi sebou též jemně koušou, patří to do jejich normálního společenského chování. Možná tedy berou lidi jako přátele. Podle pana Morisaka je to jednoduché, kdyby delfín skutečně chtěl zaútočit, mohl to udělat v plné síle. Ale toto jemné kousání vypovídá spíše o snaze udělat přátelské gesto než zaútočit.

Proč je delfín osamělý?

Není úplně jasné, z jakého důvodu je delfín sám. Obvykle žijí ve skupinách a samci tvoří dlouhodobá partnerství se samičkami. V rámci těchto vztahů se koušou, pronásledují, třou se a zapojují do sexuálního chování. A o to se nejspíše snaží jedinec u Japonska. Ryoichi Matsubara, ředitel akvária Echizen Matsushima ve Fukui, řekl, že už v minulosti byl delfín viděn, jak se v letech 2022 a 2023 snaží natlačit své genitálie k lidem a snaží se napodobit chování při páření. Vliv může mít tedy hormonální nerovnováha, sexuální frustrace nebo touha.

Úřady prefektury Fukui před interakcí s delfínem varují. Vyvěsily značky a letáky, které upozorňují návštěvníky pláže, zavedly hlídky plavčíků a omezily hodiny koupání na některých místech. Byla také nainstalována podvodní akustická zařízení, která vydávají vysokofrekvenční zvuky, aby delfíny odradila. Morisaka se však bojí, že si delfín na tyto stroje zvykne. Chtěl by raději vyvinout echolokační detekční systém, který by upozornil naopak lidi na břehu, že je delfín poblíž. Pokud delfín nenajde, co hledá, odplave pryč.

Jestliže ale budou interakce mezi lidmi a delfíny pokračovat, může to být čím dál nebezpečnější. Delfíni by se mohli stát agresivnějšími, dominantnějšími a invazivnějšími. Morisaka řekl: „Tyto náznaky jsme mohli vidět už minulé léto, takže jsem velice znepokojený. Delfíny jsou dlouzí okolo 2,5 metru a váží kolem 200 kilogramů, takže jsou pro člověka skutečně nebezpeční.”

autor: Zuzana P.
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!